Европа е изправена пред по-висока инфлация и по-бавен икономически растеж в условията на руската война в Украйна, заяви председателят на Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард.
"Наясно сме с основните рискове, предизвикани от войната, и несигурността, която тя създава във всички посоки", заяви Лагард в речта си по време на икономическа конференция, проведена във Франкфурт, Германия. Война в Украйна може да ограничи доставките на храни и да вдигне цените
"Поради тази причина всички наши решения по паричната политика през следващите месеци задължително ще се основават на икономическите последици от войната и ще зависят от данните", добави тя.
-
С колко скочиха зърното, олиото и зеленчуците заради войната?
Цените на плодовете и зеленчуците са поскъпнали с поне 10%, ...
виж още
Лагард отбеляза, че през последните месеци икономиката на еврозоната вече се е сблъскала с редица предизвикателства, като например икономическото възстановяване от пандемията, по-високите енергийни разходи, ограниченията в предлагането и ценовия натиск.
"Малко вероятно е да се върнем към същата инфлационна динамика, която наблюдавахме преди пандемията. Затова започнахме да коригираме политиката си така, че бъдат изпълнени когато необходимите условия, да можем да предприемем допълнителни стъпки към нормализиране на политиката", каза тя.
Председателят на ЕЦБ отбеляза, че от юни миналата година насам енергията и храните са причина за около 2/3 от инфлацията, тъй като предлагането не успява да навакса с търсенето след възстановяването на световната икономика. Какво предизвика инфлацията и рязкото поскъпване на всичко?
-
Очаква ни шокова инфлация при война в Украйна
Потенциална война между Русия и Украйна и санкциите срещу Русия ще доведат до шокова инфлация в Евро...
виж още
Тя заяви, че се очаква цените на енергията да останат по-високи за по-дълго време, като от началото на 2022 г. цените на природния газ са се повишили със 73%, а на петрола - с 44%.
"Натискът върху инфлацията на храните вероятно ще се увеличи. На Русия и Украйна се падат близо 30% от световния износ на пшеница, а цените на пшеницата са се повишили с повече от 30% от началото на годината", обясни Лагард. Храните ще поскъпнат осезаемо
"Беларус и Русия произвеждат около 1/3 от световното количество калиев карбонат, който заедно с природния газ е ключова съставка за производството на торове и вече има недостиг от него", добави тя. Катастрофално: Предстои световна криза с храните
Коментари