Евродепутатите гласуваха днес нови правила, чиято цел е да увеличи дела на старите уреди - перални, хладилници, смартфони и др., които да се ремонтират, а не да се изхвърлят, предаде Ройтерс. Инициативата се стреми да намали обема на електронните отпадъци в ЕС.
Какво включват новите правила?
През март Европейската комисия предложи нови правила, задължаващи търговците да поправят безплатно битова техника по време на двугодишния гаранционен период, ако стойността на ремонта не надхвърля подмяната на уреда, както и да осигурят възможност уредите да бъдат ремонтирани през следващите 5 до 10 години.
Правилата се отнасят и за хладилници, съдомиялни, прахосмукачки, устройства за съхраняване на данни и други.
Защо не трябва да изхвърляме ненужни материали веднага?
Европарламентът одобри новите правила с 590 гласа за и 15 против, като добави година към гаранционния срок и насърчи страните членки да осигуряват стимули за ремонтирането на уредите. С новите правила се прави опит и резервните части да станат по-достъпни, като производителите бъдат задължени да осигуряват такива на независими сервизи на достъпни цени.
Цени на резервните части
"Искаме да сложим края на "забранителните" цени на резервните части. Те трябва да станат достъпни и без да има пречки за сдобиването с тях", заяви Рене Репаси, германски социалдемократ, отговарящ за новото законодателство.
Представители на Европарламента ще трябва да договорят окончателния текст със Съвета на ЕС. Репаси изрази надежда, че по текста ще бъде постигнато разбирателство скоро и той ще бъде гласуван през февруари, за да може влезе в сила преди изборите за нов Европейски парламент през юни.
Още: В търсене на "черно злато" от употребявани автомобилни батерии
Коментари