За промени в Националния план за възстановяване и устойчивост призоваха екоактивисти, които се събраха пред сградата на Народното събрание. Те отправиха призив за възстановяване на икономиката от Covid кризата с по-малко вреди за климата и околната среда, и с повече ползи за хората. Проблем ще е ако е започнало разплащане по непредставения План за възстановяване, алармира депутат
Паралелно, от бизнеса настояват за повече пари за зелена енергия, енергийна ефективност и инвестиции.
Представителите на сдруженията „За Земята“ и „Грийнпийс България“ настояват за промени в Националния план за възстановяване и устойчивост като бъдат избрани амбициозни мерки, които да не връщат обществото към предишното състояние на замърсяване, сеч, изчезване на застрашени видове и свръхпроизводство. За това призова Балин Балинов от „Грийнпийс България“.
-
Парламентът вика Борисов за Плана за възстановяване
Премиерът в оставка Бойко Борисов ще бъде изслушан от Народн...
виж още
„Планът за възстановяване и устойчивост е така написан и пригоден, че да продължава да подпомага индустрии, които до момента са замърсявали околната среда и са вредили на здравето на хората", алармират еколозите. Защо ГЕРБ прави номера с Плана за възстановяване
Те разкритикуваха управляващите, че говорят за три кризи – за социална, икономическа и здравна, и как е най-важно да се справят с тях, игнорирайки климатичните проблеми и опазването на природата.
"За съжаление обаче почти никой, на пръстите на едната ръка се броят народните представители, които говорят за климатичната криза и кризата с изчезване на биоразнообразието“, каза Балинов, цитиран от БНР.
-
Проблем ще е ако е започнало разплащане по непредставения План за възстановяване, алармира депутат
Проблем ще е, ако е започнало разплащане по определени проекти, които не би трябвало да бъдат част о...
виж още
„Европейските институции казват, че Европа след Covid-19 трябва да бъде по-екологична, по-цифровизирана, по-устойчива и по-добре пригодена към днешните и бъдещите предизвикателства. Ние обаче имаме сериозното опасение, че българският План за възстановяване и устойчивост не покрива тези критерии“, посочи той.
Част от критиките на природозащитниците са насочени към бъдещите енергийни проекти: Ще се предложат проекти, които да увеличат използването на изкопаем газ в индустрията, който ще се наложи като алтернатива и в домакинствата, подозират екоактивистите. Оптималният вариант, според тях е директно да преминем към възобновяеми източници на енергия и към възможността хората сами да произвеждат енергията, от която имат нужда.
Препоръките на екоактивистите са събрани в доклада „Завръщане в бъдещето“. Парламентът вика Борисов за Плана за възстановяване
За ревизия и доработване на Националният план за възстановяване и устойчивост настояват и от Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ).
Според председателя на асоциацията Васил Велев, в Плана държавата трябва да увеличи използването на заемни средства, за да освободи безвъзмезден ресурс, от който пък да се възползва индустрията.
„Ние смятаме, че планът трябва да бъде преработен и внесен в обозримо бъдеще – добре е да се спази срока или с минимално закъснение, и ние сме направили конкретни предложения във връзка с неговото доработване“, заяви той в интервю за БНР.
„Предложили сме допълнителни средства за трите фонда за програмата за икономическа трансформация, т.е. повече средства за насърчаване на инвестициите в предприятията. За енергийна ефективност в момента са предвидени 900 млн. лв., ние предлагаме да се увеличат с още 400 милиона", посочи той. Борисов се скри от изслушването в парламента, пак други са виновни
Друго предложение на АИКБ е свързано със зелената сделка и с пазара на електроенергия, а именно производството и съхранението на енергията от възобновяеми източници. "Ние сме предложили 700 млн. лева в тази насока“, уточни Велев.
Коментари