Европейската комисията предложи пакет мерки за разрешаване на ситуацията на пазара със селскостопански продукти в България, Полша, Словакия, Унгария и Румъния. Той включва ограничаване на вноса на 4 продукта и списък с други стоки, които да бъдат под постоянен мониторинг и при необходимост включени в забраната, обяви Министерството на земеделието.
Разговорите с ЕК продължават при уверението, че окончателното решение може да се вземе в кратки срокове (до няколко дни), ако всички участници в преговорния процес са съгласни, уточняват от министерството.
Предложените спешни мерки от ЕК потвърждават позицията на българското правителство, че е необходима намеса от Брюксел за нормализиране на ситуацията на пазара на селскостопански продукти в най-засегнатите държави, в близост до границата с Украйна, се казва в съобщението на министерството.
Припомняме, че вчера България наложи временна забрана за внос на храни от Украйна с изключение на стоките, които преминават транзит. България официално спря вноса на зърно от Украйна
„На заседанието на служебното правителство прие решение, което ограничава временно достъпа на редица продукти с произход Украйна до територията на България“, обяви на брифинг министърът на земеделието Явор Гечев.
Решението влиза в сила от 24 април и ще действа до 30 юни 2023 г.
Гечев посочи, че България е последвала примера на 3 други държави – Полша, Унгария и Словакия, забранили вноса на хранителни продукти от Украйна.
„С това решение предприемаме стъпка, с която да защитим българските производители веднага“, заяви министърът на икономиката Никола Стоянов.
Забраната се отнася до над 25 стоки. Сред тях са: мека и твърда пшеница; пшенично брашно; семена от слънчоглед; слънчогледово масло; царевица; пчелен мед и пчелни продукти; сурово мляко; сухо мляко; млечен концентрат; орехи; лешници; яйца; птиче месо; свинско месо; овче и козе месо; ръж; ечемик; овесени ядки; сорго; елда; нишестета, инулин, пшеничен глутен; соя; ленено семе; рапица; вино; винен оцет; етилов алкохол.
Забраната няма да бъде прилагана за транзитнопреминаващите стоки през територията на България, ако партидите са в специализирани транспортни средства, запечатани и пломбирани на границата, без разтоварване и претоварването им на територията на страната ни. Забраната не важи и ако в декларацията, придружаваща пратката, се декларира, че крайната дестинация на товара не е България, гласи решението на кабинета.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Служебният кабинет забранява вноса на храни от Украйна
Забраната за внос на украински храни в ЦИЕ: Как Русия може да се възползва?
Руският външен министър ще обсъди зърнената сделка с генералния секретар на ООН
Коментари