Годишната инфлация у нас продължава да забавя темпа на растеж, като през май се отчита дефлация на месечна база за първи път от близо 2 години насам.
Годишната инфлация през май възлиза на 10.1%, записвайки понижение от 1.5 процентни пункта спрямо предходния месец, когато нивото бе 11.6%, става ясно от данните на Националния статистически институт. Годишната инфлация (според индекса на потребителските цени) се намира на най-ниското си ниво от февруари миналата година (10%), месецът белязал началото на войната в Украйна.
На месечна база през май се отчита дефлация (отрицателна инфлация) в размер на -0.1%. Това е първа месечна дефлация от юни 2021 година, когато бе отчетена дефлация в размер на -0.2%, сочи справка на Expert.bg в базата данни на НСИ.
Така България се присъедини към редица страни от Европейския съюз, където през последните месеци често бива отчитана дефлация на месечна база на фона на затягането на паричната политика от страна на Европейската централна банка, понижаването на цените на енергията и свиването на потреблението от страна на домакинствата.
Според хармонизирания индкес на потребителските цени, който е сравнимата мярка за инфлацията в Европейския съюз, през май се отчита дефлация у нас в размер на -0.2%, което забавя годишния темп на инфлацията до 8.6% през петия месец на тази година или най-ниското ниво от февруари 2022 година. Месечна дефлация според ХИПЦ се отчита у нас за първи път от септември 2020 година или от близо три години насам.
Инфлацията в еврозоната намалява до най-ниското ниво от началото на войната в Украйна
Инфлацията от началото на годината достига 2.8%, докато средногодишната инфлация за периода юни 2022 – май 2023 г. спрямо периода юни 2021 г. – май 2022 г. възлиза на 15.8%.
Инфлацията у нас се забави до 1-годишно дъно
През май 2023 г. спрямо предходния месец цените на стоките и услугите в следните потребителски групи са се понижили, както следва:
- развлечения и култура - намаление с 3.4%;
- транспорт - намаление с 2.5%;
- жилища, вода, електроенергия, газ и други горива - намаление с 0.4%;
- съобщения - намаление с 0.3%.
През май 2023 г. спрямо предходния месец цените на стоките и услугите в следните потребителски групи са се увеличили, както следва:
- алкохолни напитки и тютюневи изделия - увеличение с 1.1%;
- облекло и обувки - увеличение с 1.0%;
- разнообразни стоки и услуги - увеличение с 0.5%;
- здравеопазване - увеличение с 0.5%;
- хранителни продукти и безалкохолни напитки - увеличение с 0.5%;
- образование - увеличение с 0.4%;
- ресторанти и хотели - увеличение с 0.3%;
- жилищно обзавеждане, стоки и услуги за домакинството и за обичайното поддържане на дома - увеличение с 0.1%.
Хармонизиран индекс на потребителските цени (ХИПЦ)
Според ХИПЦ през май 2023 г. месечната инфлация е -0.2% спрямо предходния месец, а годишната инфлация за май 2023 г. спрямо май 2022 г. е 8.6%.
Инфлацията през април в ЕС се забави в почти всички страни членки
Инфлацията от началото на годината (май 2023 г. спрямо декември 2022 г.) е 2.8%, а средногодишната инфлация за периода юни 2022 - май 2023 г. спрямо периода юни 2021 - май 2022 г. е 13.5%.
ХИПЦ е сравнима мярка на инфлацията на държавите от ЕС. Той е един от критериите за ценовата стабилност и за присъединяването на България към еврозоната.
Потреблението на хранителни стоки в ЕС продължава да намалява
България с най-нисък растеж на БВП от две години
Месечната инфлация вече е само 0.3%
България сред страните с най-висока месечна инфлация в ЕС
След резкия спад през март, инфлацията в еврозоната отново тръгна нагоре
Инфлацията в Германия падна до най-ниското си ниво от 15 месеца, до 6,1%
Коментари