България застава начело в Европейския съюз по намаление на парниковите газове. Това съобщава на сайта си европейската статистическа служба Eurostat. Според данните най-голям спад на емисиите на парникови газове в ЕС е регистрирано в България -15,2%.
Емисиите парникови газове, отделени от икономиката на ЕС, са се равнявали на 941 млн. тона еквивалент на въглероден диоксид през първото тримесечие на 2023 г., или спад с 2,9% спрямо същото тримесечие на 2022 г. (969 млн. тона еквивалент на въглероден диоксид).
Свиването се отчита паралелно с увеличаването на БВП на ЕС с 1,2% през първото тримесечие на 2023 г. на годишна основа.
Информацията идва от данните за тримесечните оценки на емисиите на парникови газове по икономически дейности, публикувани днес от Eurostat. Тримесечните оценки на емисиите на парникови газове допълват тримесечните социално-икономически данни, като БВП или заетостта.
През първото тримесечие на 2023 г. икономическите сектори, източник на най-много емисии на парникови газове, са „домакинства“ (24%), „производство“ (20%), „електроснабдяване, газоснабдяване“ (19%), „селско стопанство“ (13%) и „транспорт и складиране“ (10%).
Данните сочат, че спрямо първото тримесечие на 2022 г. емисиите са намалели в 5 от 9 икономически сектора. Най-голямо спад е регистриран в „електроснабдяване, газоснабдяване“ (-12,3%). Основният сектор, в който емисиите са се увеличили, е „транспорт и съхранение“ (+7,2%).
Емисиите са намалели в 21 страни от ЕС
Емисиите на парникови газове през първото тримесечие на 2023 г. са намалели в почти всички държави от ЕС спрямо същия период на 2022 г., с изключение на Ирландия (+9,1%), Латвия (+7,5%), Словакия (+1,9%), Дания (+1,7%), Швеция (+1,6%) и Финландия (0,3%). В тази група страни от ЕС БВП също е нараснал.
Най-голямо намаление на емисиите на парникови газове е регистрирано в България (-15,2%), Естония (-14,7%) и Словения (-9,6%).
Сред 21 държави от ЕС, намалили емисиите си, само в 6 се отчита и свиване на БВП (Чехия, Естония, Литва, Люксембург, Унгария и Полша), следователно 15 държави от ЕС (Португалия, Хърватия, Белгия, Малта, Франция, Испания, Нидерландия, Германия, Австрия, Румъния, Италия, Кипър, Гърция, Словения и България) се успели да намалят емисиите си и същевременно да увеличат своя БВП.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Светът се отдалечава от климатичните цели: Емисиите на парникови газове нарастват
Страната ни е първа по ръст на въглеродните емисии в ЕС
8 страни членки срещу ограничения за автомобилните емисии, планирани от ЕС
Коментари