Фалшивите стоки вредят не само на потребителите, но и на икономиката. Най-големите жертви на тези практики са малките и средни предприятия (МСП). Близо 40% от малкия и среден бизнес в България се оплаква, че е пострадал от нарушение на негова интелектруална собственост (ИС), сочат данни на Службата на ЕС за интелектуална собственост (EUIPO).
Делът е сходен с този за Европейския съюз, където едно на всеки четири малко или средно предприятие се оплаква от същото. Дружествата, които притежават права върху ИС като марки или патенти, докладват за загуба на оборот (33 %), навреждане на репутацията им (27 %) и загуба на конкурентно предимство (15 %) поради нарушения на техните права.
В днешно време по-малко от 9 % от всички МСП в ЕС притежават регистрирани права върху ИС. За предприятията с такива права обаче ИС поражда огромна разлика: МСП, които притежават ПИС като патенти, дизайни или марки, отчитат с 68 % по-високи приходи за всеки служител в сравнение с предприятията без такива права, и служителите им получават по-големи заплати.
-
Българите стават жертва на фалшиви стоки най-често в ЕС
Българите стават жертва на фалшиви стоки най-често в Европей...
виж още
За да повиши осведомеността колко ценна е ИС и да помогне на МСП да повишат своята конкурентоспособност на пазара, EUIPO стартира програмата „Ideas Powered for Business“, която включва фонд за МСП с предвидени 20 млн. евро, в сътрудничество с Европейската комисия и службите за интелектуална собственост на държавите членки. Тази инициатива субсидира както услугите за оценка на ИС, така и 50 % от таксите за подаване на заявки за марки и дизайни на национално, регионално или европейско равнище, и също така помага на хиляди МСП да разработят стратегии за ИС в тези трудни времена.
Коментари