В края на годината инфлацията ще достигне 3,8%. Това е записано в есенната макроикономическа прогноза, изготвена от Министерството на финансите. Стабилизация в еврозоната и целия ЕС, но не и в България, отчете ЕК
Средногодишната инфлация през 2021 г. ще бъде 2,2 на сто, след което ще се ускори до 2,6% през 2022 г., предаде БНР.
През 2021 г. реалният растеж на БВП се прогнозира да достигне 4%, а през 2022 г. – 4.9%.
-
Рязко поскъпване на водата заради тока
Водата ще поскъпне заради увеличението на цените на тока. То...
виж още
Ускорението на икономическия растеж за следващата година ще се дължи на инвестициите.
Публичните инвестиции ще бъдат подкрепени от Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ), а частните – от подобрението на икономическата среда и повишеното търсене. Потреблението на домакинствата ще има по-умерен темп на растеж през 2022г., поради високата база от 2021г. и лекото забавяне в нарастването на доходите.
Средногодишният брой на заетите през 2021 г. ще остане почти на нивото от предходната година –увеличение с 0.1%, докато през периода 2022–2024 г. се предвижда ускорен растеж на този показател, повлиян от преустановяването на негативното влияние на Covid-19 върху икономиката и ефектите от НПВУ върху заетостта и безработицата в страната.
-
Експерт: Докато властите се наумуват, цените ще се налудуват
В България е традиция в моменти на криза мерки да се вземат късно и неадекватно. От началото на годи...
виж още
Оценките за нарастването на доходите от труд в средносрочен хоризонт са ревизирани във възходяща посока.
Повишението на компенсацията на един нает се прогнозира да достигне 8.8% през 2021 г. и 7.8% през 2022 г.
Очакванията в есенната прогноза са за по-силно поскъпване на петрола и неенергийните суровини през 2021 г. в сравнение с допусканията през пролетта. Експерт: Докато властите се наумуват, цените ще се налудуват
Нарастването на общото равнище на потребителските цени ще продължи да се ускорява и в края на 2021 г. инфлацията ще достигне 3.8%, а средногодишната инфлация 2.2%. За следващата година се прогнозира ускорение на средногодишната инфлация до 2.6%, докато тази в края на годината да се забави до 2%.
През следващата година рискът за по-нататъшно повишение на международните цени на суровините и стоките се засилва все повече поради прекъснатите вериги за доставка. С това допускане е разработен алтернативен сценарий, като е оценено отражението върху основни макроикономически показатели.
Риск пред прогнозата в периода 2022–2024 г. е реализирането на инвестициите по линия на проектите в НПВУ и на проектите финансирани от европейските фондове.
Риск пред прогнозата от технически характер, е предстоящата ревизия на историческите данни по националните сметки план, която Националният статистически институт ще направи към края на октомври и която може да наложи промяна на прогнозираната номинална стойност и динамиката на БВП и на неговите компоненти.
Коментари