Света Великомъченица Марина се почита от Православната църква на 17 юли. Тя е известна сред католиците като света Маргарита Антиохийска и се празнува на 20 юли, когато православните християни празнуват деня на свети Илия. Житието на света Марина е писано от епископ Теотимий и е ползвано за основа на множество преписи и преработки.
Марина е живяла през III век и е била дъщеря на езически жрец в Антиохия Писидийска (Антиохия Цезарея). Въпреки възпитанието в идолопоклонничество, Марина прегръща христовата вяра на 12-годишна възраст, заради което баща ѝ започва да се отнася жестоко с нея. Когато навършила 16 години, била срещната от управителят на източните страни Олибрий, който пленен от красотата ѝ, я харесва за своя жена. Тя не скрила от него че изповядва христовата вяра, а той заповядал да я арестуват и на следващия ден я изправил на съд.
Марина не била съблазнена от обещанията за охолен живот и прекършена от мъченията, за да се откаже от вярата си. Тялото ѝ било разранено от мъченията, след което била прикована отново към дърво и терзана. През нощта в тъмницата Марина се молила горещо на Бога. Появил се светещ кръст и чула глас, който ѝ обещал, че скоро ще се представи в чертога на небесния си жених. Раните ѝ оздравявали. Тя помолила Бог да ѝ даде свето кръщение преди да умре
На следващия ден, когато отново била изправена пред съда, девойката удивила всички с цветущия си вид. Онези, които я видели, отдали чудото на Бога.
Марина потвърдила непоколебимостта на вярата си в Христа. Отново била подложена на мъчения, тялото ѝ било разранено, а раните опалени с огън, но Марина непрекъснато молила Бога да я дари със свето кръщение. Това накарало Олибрий да нареди да я удавят. Марина била добре вързана и хвърлена в дълбока каца с вода. Молитвите на девицата били чути от Христа и оковите по чудо паднали, а тя, изправена във водата, запяла хвалебствени песни към него. Управителят Олибрий заповядал да я изведат извън града и да я посекат с меч. Това се случило в 4-ата година от царуването на Диоклециан – 289 г.
В житиетата на света Марина впоследствие се появява и епизод, който разказва, че по време на мъченията, в тъмницата ѝ се появил дявола под формата на огромен дракон обвит със змии, който заплашил да я разкъса и погълне. Девицата Марина го прогонила с кръстен знак. По-късните версии на епизода стават дори още по-драматични – дяволът погълнал девойката, а тя с кръстен знак го принудила да отвори пастта си и тя излязла от търбуха му жива и здрава. В други версии дяволът се задавил и се пръснал, а Марина остава жива и здрава; Марина разпаря корема на дракона с кръст, който държи в ръката си. Трета версия, в която дяволът, вече победен като дракон, се появява като тромав, космат мъж, който заплашва Марина, но е прогонен с кръстен знак
В по-късни версии на житието на светицата се разказва, че тя от малка останала сираче и за нейна дойка била наета селянка от околността на Антиохия, която била християнка и въвела Марина в християнството. Други текстове, използвани от Православната църква, споменават че 12-годишната Марина приема християнската вяра от скитащ просяк – християнин.
На 17 юли имен ден празнуват всички, които носят името Марина, Марин и производните им.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Кой празнува имен ден днес, 16 юли 2023 година?
Кой празнува имен ден днес, 15 юли 2023 година?
Кой празнува имен ден днес, 14 юли 2023 година?
Кой празнува имен ден днес, 11 юли 2023 година?
Кой празнува имен ден днес, 7 юли 2023 година?
Кой празнува имен ден днес, 1 юли 2023 година?
Коментари