Земетресения за милиарди: Топ 5 на най-скъпите и унищожителни земетресения


Земетресения за милиарди: Топ 5 на най-скъпите и унищожителни земетресения
Снимка: Getty Images

7635

На 6 февруари, около 4:15 сутринта местно време, земетресение с магнитуд 7,8 удари Турция близо до турско-сирийската граница. Само 11 минути по-късно последва вторичен трус с магнитуд 6,7, а най-силният вторичен трус, с магнитуд 7,5 удря 95 км на север. Според наблюденията и анализите на Геологическия топографски институт на САЩ, че тези събития се случват в системата на Източноанадолския разлом. След мощния трус: Взривен газопровод, градове в руини и цели провинции без ток в Турция (СНИМКИ и ВИДЕО)

Човешките жертви и икономическите последствия могат да бъдат различни при мощните земетресения. Най-разрушителните се случват близо до гъсто населени райони и могат сериозно да се влошат, когато хората не са запознати с възможни последващи събития, като цунами, вторични трусове или свлачища. Жертвите и разрушенията все пак са неизбежни, тъй като и най-модерните системи за предизвестие дават на хората само минути да се спасят.

Кои са най-скъпите земетресения в историята и как повлияха на световната икономика?

5. Кентърбъри, Нова Зеландия – 2010 г.

Точно като Калифорния и Япония, Нова Зеландия се намира на ръба на Тихоокеанската плоча, сред т. нар. "Огнен пръстен", известен с високата си сеизмична и вулканична активност. Земетресението от 2010 г. се случи на около 25 мили западно от втория по големина град – Крайстчърч, на Южния остров на Нова Зеландия. Но трусът с магнитуд 7 беше усетен чак до Северния остров. Институтът за застрахователна информация изчислява застрахованите загуби на 5 милиарда долара.

5.1 Крайстчърч, Нова Зеландия – 2011 г.

Технически вторичен трус от земетресението в Кентърбъри през 2010 г., земетресението от 22 февруари 2011 г. е още по-разрушително от предишното, до голяма степен защото епицентърът му беше само на 6 мили от гъсто населения град Крайстчърч. Броят на смъртните случаи достига 166.

Въпреки че Институтът за застрахователна информация изчислява застрахователни загуби за 10 млрд. долара, според JPMorgan те надхвърлят 12 млрд. долара, като и в този случай Комисията по земетресението в Нова Зеландия и частните презастрахователи поемат отговорност за различни части от изплащането на щетите от природното бедствие.

4. Мауле, Чили – 2010 г.

Най-малко 521 души бяха убити, 56 изчезнаха, 12 000 – ранени и 800 000 бяха разселени при земетресението през февруари 2010 г., което удари Чили с 8,8 по скалата на Рихтер. Земетресението повреди или унищожи около 370 000 къщи, 4013 училища, 79 болници и 4200 лодки и засегна близо 1,8 млн. души, като нанесе загуби за около 30 млрд. долара, като само 8 млрд. долара бяха покрити от застраховки.

Освен това в резултат от земетресението цунами засегна много крайбрежни региони в целия тихоокеански регион, чак до Канада, Аляска, Нова Зеландия, Папуа Нова Гвинея и Хавай. В Чили президентът Мишел Бачелет обяви "състояние на катастрофа" и изпрати военни части, за да поемат контрола над най-силно засегнатите райони, почти половината от страната. След бедствието в Чили започнаха масови грабежи и вандализъм, което накара правителството да наложи вечерен час и да прилага сълзотворен газ и водни оръдия.

3. Нортридж, Калифорния – 1994 г.

На 17 януари 1994 г. земетресение с магнитуд 6,7 се случва в долината Сан Фернандо, на север от Лос Анджелис. Щетите от земетресението настъпиха на разстояние до 85 мили, като убиха 60 души, раниха над 7000, повредиха 40 000 сгради и оставиха 20 000 души без дом. Институтът за застрахователна информация изчислява загуби в размер на 15,3 млрд. долара, въпреки че общите загуби са много по-високи – над 44 млрд. долара.

Въведени бяха няколко законодателни промени, като включително и Калифорнийският орган по земетресенията, предложи минимално покритие за застраховка срещу земетресения. Това беше отговорът на държавата срещу частните застрахователни компании, които спряха предложенията и ограничиха застраховката срещу земетресения в Калифорния.

2. Съчуан, Китай – 2008 г. 

Най-смъртоносното земетресение, ударило Китай през този век досега, е това в Съчуан, пише World Atlas. Земетресението с магнитуд 8 по скалата на Рихтер причини смъртта на 69 000 души. Над 4,8 млн. души останаха без дом след над 200 000 свлачища. Земетресението повреди основните пътища към Венчуан, което забави пристигането на службите за спешна помощ. Училище в град Дуджиангян се срути и погреба 900 ученици, докато в Шифанг около 80 тона амоняк изтекоха след срив на два химически завода. Общите материални загуби, причинени от земетресението, се оценяват на 148 млрд. долара.

1. Тохоку, Япония – 2011 г. и Индийски океан – 2004 г.

На първо място ще си позволим да класираме две земетресения. Първо, това в Индийския океан от 2004 г. Икономическите му загуби са сравнително малки – възлизат на 1 млрд. долара заради слабо развитите райони. Но за сметка на това земетресение е едно от най-унищожителните. Това е най-голямото земетресение за последните 50 години, регистрирано с магнитуд 9,1. Ефектът от него и последвалото цунами убиха 227 898 души. Това го превръща в най-смъртоносното цунами в новата история. Общо около 1,7 млн. души бяха разселени в 14 страни в Азия и Източна Африка с вълни, достигнали до 100 фута височина.

Енергията, освободена при земетресението, е равна на около 1500 атомни бомби и въпреки че е имало няколко часа предупреждение преди цунамито, тогава не е имало система за предупреждение за цунами. Затова ООН започна създаването на Система за предупреждение за цунами в Индийския океан.

Въпреки че е едно от най-тежките бедствия в човешката история, икономическите последствия не отразяват човешките жертви, тъй като засегнатите райони не са били силно развити. Застрахованите загуби възлизаха само около 1 млрд. долара, а правителствата от цял свят предоставиха 14 млрд. долара на засегнатите региони, включително военна и парична помощ.

Второто земетресение е това през 2011 г. в Япония с магнитуд 9,1 – най-мощното земетресение, удряло някога нацията и 4-ото най-мощно земетресение в света, регистрирано някога. Земетресението предизвика цунами с вълни над 120 фута височина, което причини ядрени аварии в атомната електроцентрала Фукушима. Според японската национална полицейска агенция земетресението е причинило над 15 000 смъртни случая, а материалните щети се оценяват на около 360 млрд. долара и това го прави не само най-скъпото земетресение, но и най-скъпото природно бедствие досега. То причини пълно срутване на над 100 000 сгради и щети на инфраструктура като железопътни линии и пътища. Наото Кан, японският министър-председател тогава заяви, че това е най-тежкото бедствие за Япония след Втората световна война.

Други тежки земетресения

Други сериозно земетресение е това в Нюкасъл, Австралия през 1989 г. описано от австралийското правителство като "едно от най-сериозните природни бедствия в Австралия". Трусовете около Сидни с магнитуд 5,6, оставят 13 мъртви и 160 ранени. По данни на правителството застрахованите загуби са оценени на приблизително 1 млрд. долара, въпреки че Институтът за застрахователна информация определя сума от 670 млн. долара.

Друго подобно земетресение и второто най-смъртоносно в Тайван за всички времена е това в Нантоу през 1999 г., което убива близо 2400 души и причинява щети за 14 млрд. долара. Местните медии го наричат "земетресението на века", след като оставя 100 000 души без дом, над 50 000 разрушени сгради и довежда до спирането на трите ядрени централи на острова. Частни дарения в размер на 30 млрд. долара бяха изпратени на правителствения фонд за помощ при бедствия, а основното притеснение беше, че страната няма да се справи, тъй като Тайван още се възстановяваше от последиците от Азиатската финансова криза от 1997 г.

Япония безспорно е страната, преживяла много тежки земетресения, освен това, което вече споменахме, такова има и през 1995 г. в Кобе, с магнитуд 6,9, също сред най-разрушителните за икономиката на страната. Общите загуби възлизат на 100 млрд. долара, застраховани загуби на 3 млрд. долара, а общите щети – на близо 2,5% от БВП на Япония тогава. Преди земетресението Кобе беше главният пристанищен град на Япония и едно от най-натоварените пристанища в света, но дори след възстановяването той не върна статута си.

ОЩЕ ПО ТЕМАТА:

Милиарди потекоха към Турция след земетресението. Кой се притече на помощ?

След разрухата: Къде и как можем да дарим за пострадалите в Турция и Сирия?

5-те най-опустошителни земетресения в историята

Смартфоните ни могат да ни предупреждават кога ще има земетресение

Още от Любопитни вести


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.85809
  • GBP
    1
    2.3487
  • JPY
    100
    1.20337
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички