Ядрени корпорации и университети от различни страни ще борят бракониерството чрез радиоактивни изотопи, пише world-nuclear-news.org. В ЮАР започна международен проект, който ще използва атомните технологии за спасяване на носорозите.
В рамките на проекта ще бъдат поставени безвредни количества радиоактивни изотопи в роговете на носорози, с което стават проследяеми и като откраднати. Целта е търсенето им за черния пазар да намалее и да се улесни проследяването.
Предвижда се над 10 000 устройства, които откриват радиация, да бъдат поставени на различни места по целия свят и експертите са убедени, че чрез този проект транспортирането на роговете на животните ще стане изключително трудно, а вероятността за идентифициране и арест на бракониерите значително ще се увеличи.
Първата фаза от проекта започна в средата на май, като малки безвредни количества от стабилни изотопи са поставени в роговете на два носорога. Единият е на име Игор, кръстен на ядрения физик Курчатов, а другият се казва Денвър – на столицата на щата Колорадо. Игор и Денвър ще бъдат следени следващите три месеца, за да бъде проучено как ще реагират животните.
Rhisotope Project (от rhino-носорог и isotope - изотоп) е иницииран от Университета Витватерсранд със съдействието на руската корпорация „Росатом“, американския Университет на щата Колорадо, Австралийската организация за ядрена наука и технологии и Корпорацията за ядрена енергия на Южна Африка.
349 носорога са били обект на бракониерство заради техните рогове в Южна Африка през 2020 г. Търговията с рогове на носорози е забранена в целия свят, но незаконните продажби продължават.
С цена от 50 000 долара за килограм, рогът на тези животни е една е от най-ценните стоки на черния пазар. 9600 носорога са били убити от бракониери от 2010 до 2019 г.
Ако не се предприемат мерки, носорозите могат да изчезнат след по-малко от 10 години.
Коментари