На започващото Световно първенство по футбол в Катар са събрани някои от най-големите световни звезди, но и най-перспективните млади таланти. Отборите разчитат на уменията и качествата на елитните си играчи, чиито изяви формират и тяхната висока цена, която при някои достига стотици милиони евро.
А кои са най-скъпите отбори и играчи на Мондиала в Катар и колко струва всеки от тях? Отговор на този въпрос дава новото проучване на Футболната обсерватория на CIES. Ето какво показва то:
Англия има най-скъпият отбор на Световното първенство в Катар, а Джуд Белингам е играчът с най-голяма стойност на турнира. 26-те играчи на Англия в Катар са на обща стойност близо 1,5 млрд. евро, като полузащитникът на Борусия (Дортмунд) Белингам съставлява 203 млн. евро от тази сума, според изследването.
Зад състава на Трите лъва са Бразилия, Франция, Испания, Португалия и Германия, които са единствените други отбори, оценени на повече от 1 млрд. евро на турнира. Отборът на Германия струва малко над 1 млрд. евро, а най-скъпият му играч е младият полузащитник на Байерн Мюнхен Джамал Мусиала с цена от 151,9 млн евро. Според изследването звездата на Борусия (Дортмунд) Джуд Белингам струва повече от целите отбори на 12 други държави, които ще се състезават на Мондиала.
Европа доминира
Очаквано Европа доминира в горната половина на списъка с 11 от 16-те най-скъпи състава, като Бразилия е най-скъпият отбор от Южна Америка 1,455 млрд. евро, САЩ са начело за Северна Америка с тим за 365 млн. евро, а Сенегал и Мароко са начело за Африка (по 315 млн. евро). Общата стойност на 32-те отбора в турнира е 15 млрд. евро.
Близо до Англия се нарежда съставът на Бразилия, оценен на 1,455 млрд. евро. Най-скъпият бразилец на турнира ще бъде звездата на Реал Мадрид Винисиус, който е оценен съвсем малко по-ниско от Белингам - на 201 млн. евро. След нея е Франция със стойност от 1,337 млрд. евро, чийто най-скъп играч е звездата на Пари Сен-Жермен Килиан Мбапе - 185 млн. евро.
Четвърта е Испания, чийто футболисти струват 1,201 млрд. евро, а най-скъп сред тях е халфът на Барселона Педри, оценен на 158 млн. евро. Сред лидерите е и Португалия с обща стойност от 1,154 млрд. евро. Може би изненадващо за мнозина, най-скъпият играч на мореплавателите е защитникът Рубен Диаш, оценен на 118 млн. евро.
Южноамериканските грандове Аржентина и Бразилия съставляват 2,503 млрд. евро от общо 3,256 млрд. евро стойност на тимовете на континента, но за първи път поне от последните два турнира Лионел Меси не е най-високо оцененият играч от КОНМЕБОЛ. Най-скъпият играч на Аржентина според изследването е нападателят на Интер Лаутаро Мартинес - 99 млн. евро.
В противоположния край на класацията Коста Рика е страната с най-евтиният състав в целия турнир - само 23 млн. евро, като около 1/5 от цената на тима им се формира от бившия вратар на Реал Мадрид Кейлор Навас. Домакините от Катар пък са вторият най-евтин отбор с оценка от едва 29 млн. евро.
Много от страните в долната част на класацията на CIES дължат голяма част от общата си стойност основно на един играч. Така например на нападателя на Порто Мехди Тареми (20 млн. евро) се пада повече от 1/3 от оценката на страната си Иран (53 млн. евро), а сенегалската звезда Садио Мане (72 млн. евро), която ще пропусне Световното заради контузия, съставлява почти 1/4 от стойността на отбора си (315 млн. евро). Подобна е ситуацията и с Ашраф Хакими (80 млн. евро), на който се дължи над 1/4 от стойността на Мароко (315 млн. евро) и Алфонсо Дейвис (68 млн. евро), съставлява повече от 1/3 от стойността на Канада.
Сенегал е най-скъп сред петте африкански страни, които се класираха за турнира, а Тунис е най-евтин - 27-мо място със стойност от 57 млн. евро. Разликата от 258 млн. евро показва огромното превъзходство на изпълнения с качество състав на "лъвовете от Теранга".
Азиатските страни в турнира пък струват общо само 495 млн. евро, въпреки че 15% от тази сума се формира само от Рицу Доан от Япония и Хюн Мин-Сон.
Коментари