Повече от половин милион млади хора в Япония са се отрекли от обществото и са избрали да живеят изолирано. Това сочи проучване на японското правителство, цитирано от The Independent.
Феноменът, наречен „хикикомори“, се дефинира от здравното министерство на страната като „хора, които остават затворени в домовете си по шест месеца и повече, без да ходят на училище, на работа или да имат социално общуване“.
Става дума за около 540 000 души на възраст между 15 и 39 години. През 2010 г. бе проведено друго подобно проучване и то установи, че броят на хората с такова състояние е 696 000. Въпреки спада, настоящите данни сочат, че младежите са започнали да се затварят за по-дълго време. Цели 35% водят изолиран живот от поне 7 години, 29% - между 3 и 5 години.
Трудно е да се състави точен профил на човека, принадлежащ към хикикомори. Състоянието все още не е официално диагностицирано като психическо отклонение, но буди притеснения. Лекарите вярват, че то се дължи на психологически и културни фактори, които карат младите хора да чувстват нужда да се отделят от обществото.
От хикокомори страдат по-често мъже, които от малки са били подложени на голямо напрежение да бъдат изключително успешни в училище и кариерата си. Състоянието също така се забелязва повече сред средната класа и добре образованите хора. Изолиращите се са споделяли, че предпочитат да си стоят вкъщи и да играят видеоигри, вместо да общуват и разговарят с някого.
Според експертите обаче не става въпрос за мързел. „Те са хора, чието съзнание е изтормозено. Искат да излязат в света, да намерят приятели или половинки, но просто не могат“, казва психологът Тамаки Саито пред BBC.
Подобен начин на живот не е ограничен само до Япония, а все по-често се среща и в САЩ, Китай и Испания.
Коментари