Егоистите печелят по-малко и имат по-малко деца от алтруистите. Това сочи изследване на учени от Стокхолмския университет, анализирало данните на 60 000 души.
Още в началото на изследването се оказало, че социално ориентираното поведение – т.е. насочено към помагане на други членове на обществото – оказва положително влияние на самочувствието и психичното здраве, а също така укрепва дългосрочните партньорски и романтични отношения.
Изглежда логично да се предположи, че хората, преследващи на първо място собствените си интереси, да са по-успешни във финансово измерение. Само че изследването на шведите опровергава това предположение.
Има любопитен въпрос - как да бъде измерен егоизмът, за да бъде направено сравнение с нивото на доходите? Изглежда, че проф. Кимо Ериксон от Стокхолмския университет е намерил отговор на този въпрос. На него му хрумнало да проучи вече съществуващи бази данни – резултатите от допитвания до общественото мнение, при които хората често разказват за навиците си: отстъпват ли място в градския транспорт, жертват ли свои пари за благотворителност и изпълняват ли работа като доброволци. Учените определили хората със социално ориентирано поведение като по-малко егоистични, а другите – с обратен знак. Двете групи били разделени на няколко категории в съответствие с нивото на усилия, което всеки конкретен респондент полагал за „доброто на обществото“.
И изводите убедително показали, че алтруистите печелят като средно повече от егоистите, също така имат по-често деца.
Но тази зависимост не е пряка: оказва се, че най-високи доходи имат не най-социално ориентираните личности, а „умерените алтруисти“.
Коментари