Професор Стивън Хокинг, който почина на 14 март на 76-годишна възраст, бе смятан от мнозина за един от най-великите умове на нашето време.
Астрофизикът бе легенда в сферата на космологията. Най-известен бе с изследванията и теориите си за черните дупки и относителността, довели до революция в начина, по който виждаме Вселената. Работата му със сър Роджър Пенроуз по общата теория на относителността на Айнщайн показа, че съществува начало на космоса и времето - големият взрив - както и край, чрез черните дупки.
През 1974 година Хокинг доказва, че черните дупки всъщност не са абсолютно черни, а излъчват енергия под формата на елементарни частици, докато изчерпят енергията си и избухнат. Това явление е известно като "лъчение на Хокинг". Изчислява и максималното количество енергия, което две черни дупки могат да отделят при сблъсъка си, както и че една черна дупка не може да се раздели на две по-малки.
-
14 забележителни цитата на Стивън Хокинг, които трябва да помним
Вселената загуби един от най-великите си умове. Британският ...
виж още
Въпреки славата му и големия му принос към теоретичната физика, най-престижната научна награда в света така и не бе присъдена на британеца. Защо той не получи Нобелова награда?
Отговорът - за разлика от астрофизиката - е съвсем прост.
Теоретичните научни открития трябва да бъдат потвърдени от наблюдавани данни, за да бъдат наградени с Нобелова награда. А не е никак лесно да наблюдаваш черна дупка. Необходими са десетилетия за построяването на техника и инструменти, които да тестват теориите на Хокинг. Нека припомним, че теорията на Айнщайн за гравитационните вълни в Космоса, създадена от него през 20-те години на миналия век, бе доказана чак през 2016 г.
-
Мъск праща кораб на Марс още през 2019 г.
Изпълнителният директор на SpaceX и Tesla Илън Мъск планира да прати космически кораб до Марс още в ...
виж още
Специално за "лъчението на Хокинг" например още дори не е напълно създадена технология, която да изследва радиацията, предизвикваща изчезването на черни дупки. Създаването ѝ ще отнеме години и ще струва милиони, но чак тогава твърденията на учения ще бъдат окончателно потвърдени.
Макар Хокинг да си отиде от този свят без Нобелова награда, той допринесе изключително много за развитието на науката и не на последно място я популяризира сред няколко поколения. Постиженията му със сигурност няма да бъдат забравени.
Коментари