Трудно запаметявате имена? Това може да ви постави в доста неудобни ситуации, особено ако общувате с много хора в професионално отношение. Има обаче няколко трика, които могат да ви помогнат, става ясно от материал, публикуван в LinkedIn.
1. Забавете темпото. Част от причината имената да ни убягват е, че често има голяма активност около нас, когато се запознаваме с нови хора. Шумните партита, конференциите и ресторантите не правят по-лесно запомнянето. Напротив, замъгляват ума ни по време на представяния. Затова отделете момент в самия миг на новата среща и се уверете, че схващате името на човека правилно. Повторете го, докато правите зрителен контакт очи в очи с него. Правете такъв контакт и когато се запознавате с всеки друг.
2. Задавайте въпроси. Измислете въпрос, свързан с първото или фамилното име на човека. Откъде произлиза? Има ли история, която стои зад него? В случай, че ви е трудно да го произнесете, повторете го бавно и позволете на събеседника да ви коригира, докато го схванете правилно. Това ще ви помогне да го запомните. И ще оставите човека с впечатление, че сте някой, който го е грижа дали знае името му правилно. В хода на все по-голямата глобализация на бизнеса това старание става все по-ценено.
3. Използвайте името на човека. По време на разговора, опитайте да го споменавате колкото е възможно, по-често. Вниманието ви ще бъде оценено. Освен това, произнасянето на името на висок глас ще ви помогне да го затвърдите в паметта си. Това, от своя страна, по-късно ще ви помогне да го свържете със съответната физиономия.
4. Използвайте зрителната си памет. Създавайте картини в ума си.Опитвайте да изградите визия, свързана с името на човека. Понякога е лесно. Например, когато срещнете ... Билян Хлебаров и си представите уютна и ухаеща прекрасно пекарна за хляб. В останалите случаи, когато имате нужда от творчески начин да асоциирате картина с пълното име на човек, колкото и трудно да изглежда, можете да разделите името на срички и да си създадете визия, най-близка за запаметяването им според мозъка ви. Имaйте предвид, умът ви работи чрез асоциации.
Коментари