Кампус „Гео Милев“ е името на нов лабораторен комплекс към „Национален център по мехатроника и чисти технологии“, който трябва да бъде изграден до края на годината, съобщават от БАН. На церемонията „Първа копка“ беше обявена и размерът на инвестицията - 70 млн. лева.
Комплексът ще осигури съвременна материална база на българските учени, като целта е в центъра за върхови постижения да се привлекат млади хора, отдадени на научните изследвания.
Кампусът ще има модерни лаборатории за фундаментални и приложни научни изследвания. Проектът е финансиран по Оперативната програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, изпълнява се от 17 научни организации, от които 12 института на БАН и 5 висши училища в сътрудничество с 3 чуждестранни университета.
Дейността на учените в обединението от 12 научни звена на БАН, е фокусирана върху каталитични и сорбционни технологии в енергетиката, транспорта и опазването на околната среда; създаване на нови функционални материали чрез екосъобразни технологии; технологии за преобразуване и съхранение на чиста енергия; получаване, пречистване и съхранение на водород; включване на отпадъчни продукти и материали от производства в други производства.
Кампус „Гео Милев“ е най-големият по капацитет и концентрация на научния потенциал от трите подобни към Националния център по мехатроника и чисти технологии. Той ще бъде изграден до края на 2023 година и ще стане част от Националната пътна карта за научна инфраструктура.
Такъв проект обещава да привлече стратегически инвестиции, които ще създадат условия за високи постижения в науката и насърчаване на конкурентоспособността на икономиката на страната и на регионите у нас.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Учени от БАН представиха разработени от тях роботи (СНИМКИ)
Националната астрономическа обсерватория Рожен - на 40 години
Коментари