Знаете ли какво наистина може да разтърси световните борси по време на пандемия? Новината за ваксина.
Обявеният пробив в надпреварата за откриване на ваксина срещу COVID-19 предизвика истински ураган на капиталовите пазари. Активи за близо 2 трлн. долара смениха притежателите си в един от най-натоварените дни от избухването на коронавирусната пандемия, предава Reuters.
Търговците се втурнаха към по-рискови инвестиции на пазарите на акции, валути и облигации, след като фармацевтичният гигант Pfizer обяви успешни резултати от изпитанието на своята ваксина, като се отдръпнаха от по-сигурните активи, използвани като убежища в кризата (технологичните акции, японски йени и най-високо оценени облигации).
-
Коронавирусът потопи борсите, Уолстрийт лети към бездната
На фона на ужасната епидемия от коронавирус, светът преживя ...
виж още
"Обемите също нарастват, тъй като програмите и кошниците работят, за да коригират на портфейлните баланси или да отговорят на изискванията за маржове", казва Марк Тейлър, трейдър по продажбите в Mirabaud Securities, подчертавайки скока в обемите при авиокомпаниите и банковия сектор.
В САЩ сделки на стойност близо 500 млрд. долара преминаха през фондовите пазари в понеделник, един от най-натоварените дни от март, когато пандемията от коронавирус разтърси финансовите пазари. В Европа се търгуваха активи за 120 млрд. долара, по данни на Refinitiv.
На американските борси компаниите, които са по-чувствителни към икономическите цикли, постигнаха най-доброто си еднодневно представяне в историята спрямо техните конкуренти, насочени към растежа.
Подобна тенденция се забеляза на пазарите на облигации и валути, където търгуваните обеми съвпаднаха с паническата търговия, наблюдавана по време на дълбините на пазарния хаос през март. Те бяха двойно по-големи от тези през април, когато пандемията яростно потопи борсите.
Общият оборот при сделките на валутните пазари достигна 627 млрд. долара в понеделник. Средният дневен оборот във валутната търговия е 707 млрд. долара през март и едва 380 млрд. долара през април.
Оборотът на пазара на облигации също скочи. Близо 170 000 фючърсни договори за германски облигации са сменили собствениците си – 1,5 пъти над средното за тази година, по данни на Refinitiv. Общият оборот в търговията с германски държавни облигации в понеделник е близо 9 млрд. евро – повече от средния от началото на октомври, според данни на основната търговска платформа Marketaxess.
Коментари