Цените на петрола се понижиха в ранната търговия в понеделник, заличавайки печалбите от края на миналата седмица, тъй като преговорите за прекратяване на огъня между Израел и „Хамас“ в Кайро облекчиха страховете от по-широк конфликт в Близкия изток, а данните за инфлацията в САЩ допълнително помрачиха перспективите за намаляване на лихвените проценти в скоро време, предава Reuters.
Фючърсите на сорта Брент се понижиха с 85 цента , или 0,96% до 87,36 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI поевтиняха с 84 цента, или 1%, до 83,01 долара за барел.
Засилените усилия за посредничество при прекратяване на огъня между Израел и „Хамас“ намалиха геополитическото напрежение и допринесоха за слабото начало на търговията в понеделник“, заяви пазарният анализатор на IG Тони Сикамор. Делегация на „Хамас“ ще посети Кайро днес за нови преговори, коментира представител на групировката пред Reuters.
Израелският външен министър заяви в събота, че планирано нахлуване в град Рафа, където се укриват над 1 млн. разселени палестинци, може да бъде отложено в случай на сделка, която включва освобождаването на израелски заложници.
Снимка: iStock
Говорител на Белия дом каза, че Израел се е съгласил да изслуша опасенията на САЩ относно хуманитарните последици от потенциалната операция в града
Пазарите ще следят внимателно и двудневно заседанието за паричната политика на Федералния резерв на САЩ, което ще започне на 1 май.
Инфлацията в САЩ се е повишила с 2,7% през 12-те месеца до март, показват данни от петък, което е над целта на Фед от 2%. По-ниската инфлация би увеличила вероятността от намаляване на лихвените проценти, което пък би стимулирало икономическия растеж и търсенето на петрол.
„Лепкавата инфлация в САЩ предизвиква опасения за „по-високи за по-дълго“ лихвени проценти, което води до по-силен щатски долар и оказва натиск върху цените на суровините, казва независимият пазарен анализатор Тина Тенг.
Доларът спечели позиции заради перспективата за по-високи за по-дълго лихви. По-силният долар прави петрола по-скъп за притежаващите други валути.
Снимка: iStock
Допълнително натежавайки върху перспективите за търсенето на петрол, ръстът на промишлените печалби в Китай се забави през март, показаха официални данни в събота. Това е поредният знак за слабо вътрешно търсене във втората по големина икономика в света.
Кумулативните печалби на китайските индустриални фирми са нараснали с 4,3% до 1,5 трлн. юана (207 млрд. долара) през първото тримесечие спрямо година по-рано, спрямо ръст от 10,2% през първите два месеца.
„Но цените на петрола може отново да се повишат, ако данните за запасите в САЩ и PMI индексът на Китай покажат подобрения тази седмица“, казва Тенг.
Пазарът пренебрегна потенциалните прекъсвания на доставките, произтичащи от атаките с украински дронове върху петролните рафинерии Илски и Славянск в Краснодарския край на Русия през уикенда. Рафинерията в Славянск трябваше да спре някои операции след ударите, заяви ръководител на завода.
Източник: Reuters
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Цените на петрола: Напът да прекъснат двуседмичната си губеща серия
Опасенията за търсенето в САЩ и конфликтът в Близкия изток поддържат цените на петрола
Цените на петрола поддържат курса заради американските запаси
Цената на петрола промени курса - на фокус остава напрежението в Близкия изток
Цената на петрола промени курса след спада на напрежението между Иран и Израел
Коментари