Срещу футболната звезда Кристиано Роналдо може да бъде заведено дело от хора, които твърдят, че са претърпели финансови загуби от реклами на крипто борсата Binance, в които той е участвал.
На 27 ноември в окръжен съд на САЩ във Флорида е подаден иск, в който се твърди, че Роналдо е „насърчавал, подпомагал и/или активно участвал в предлагането и продажбата на нерегистрирани ценни книжа в координация с Binance“, предава Coin Telegraph.
Binance влезе в многогодишно партньорство с Роналдо в средата на 2022 г., за да популяризира серия от негови собствени незаменими токени, като поне 3 от колекциите на футболната звезда са свързани с Binance.
В жалбата се твърди, че потребителите, които са се регистрирали за NFT токените на Роналдо, са били насърчавани да използват Binance и за други цели, включително и за инвестиции в нерегистрирани ценни книжа.
Cooking something up with @Cristiano…
— Binance (@binance) November 28, 2023
Stay tuned. pic.twitter.com/OxqJ435bp3
„Рекламите и промоциите с участието на Кристиано Роналдо са подпомогнали Binance да привлеча инвестиции в нерегистрирани ценни книжа, насърчавайки милионите му последователи, фенове и поддръжници да инвестират в крипто платформата“, се посочва в иска.
Роналдо беше ключова част от нарастващата популярност на Binance поради своето влияние в социалните мрежи, където има над 850 млн. последователи. В иска се твърди, че футболистът е знаел или е трябвало да знае, че Binance продава нерегистрирани крипто активи, тъй като той има „инвестиционен опит и огромни ресурси за намиране на външни съветници“.
Искът цитира насоки на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ, предупреждаващи знаменитостите за необходимостта да разкриват плащания, получени за популяризиране на криптовалути, което, според иска, Роналдо не е направил.
Чангпенг Жао, основател на Binance
Снимка: iStock
Ищците по груповия иск са Майкъл Сайзмор, Майки Вонгдара и Гордън Луис, които търсят обезщетение и средства за покриване на съдебни такси.
Междувременно Binance и нейният основател Чангпенг Жао също са изправени пред тежки юридически проблеми, след като компанията се призна за виновна и се ангажира да плати обезщетение от 4,3 млрд. долара на правителството на САЩ за нарушения на законите срещу прането на пари и управление на нерегистриран бизнес за прехвърляне на пари.
Жао се оттегли като главен изпълнителен директор и може да получи ефективна присъда до 18 месеца затвор. Binance се съгласи на петгодишен мониторинг от страна на Министерството на правосъдието на САЩ и Министерството на финансите.
Комисията по ценните книжа и борсите в САЩ също съди Binance, твърдейки, наред с други обвинения, че платформата е продала нерегистрирани ценни книжа, като се разследва и дали Binance не е присвоявала незаконно средства на клиенти.
Източник: Coin Telegraph
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Какво е бъдещето на Binance след сътресенията?
Основателят на Binance със забрана да напуска страната
Криптопазарът пое надолу, ето причината
Една от най-големите борси за криптовалути в света напуска Русия
Коментари