Доларът поскъпна до най-високи нива от близо 20 години насам спрямо останалите 6 основни валути в резултат най-вече на продължаващо обезценяване на еврото и на японската йена.
Така нареченият "индекс на долара" (US index) се определя спрямо водещи валути като еврото (с дял от цели 57,6% в индекса), японска йена (дял от 13,6%), британската лира (11,9%), канадски долар (9,1%), шведска крона (4,2%) и швейцарски франк (с дял от 3,6% в доларовия индекс).
Доларовият индекс се повиши в четвъртък до 103,94 пункта, пробивайки над предишния важен негов връх около 103,82 пункта от януари 2017 г. Това е най-високото ниво на долара спрямо кошницата от 6 други основни валути от декември 2002 г. насам.
-
Доларът близо до нов връх след действията на Фед
Доларът се задържа близо до многомесечни върхове спрямо друг...
виж още
Основна подкрепа за продължаващото поскъпване на долара оказват очакванията за агресивно повишаване на лихвата на Федералния резерв на САЩ в опит за овладяване на растящата инфлация. Прогнозите са за повишаване на федералната фондова лихва с по 50 базисни пункта на всяко едно от заседанията на Фед през май, юни и юли и покачване на лихвената ставка до ниво от 3% към края на 2022 г.
Опасенията, свързани с войната в Украйна и локдауните в Китай, целящи ограничаване на Covid вълната в азиатска държава, също допринасят за поскъпването на долара, който се ползва от инвеститорите със статут на "валута-убежище" при наличието на геополитически и икономически кризи.
Поскъпването на доларовия индекс до близо 20-годишен връх спрямо останалите водещи валути беше подсилено от поевтиняването на еврото под 1,0500 долара за пръв път от началото на 2017 г. предвид влошените перспективи за европейския икономическия растеж и инфлацията на фона на липсата на индикации от страна на ЕЦБ за скорошно началото на повишаване на рекордно ниските лихви в еврозоната.
В същото време доларът поскъпна до 20-годишен връх точно под 131,00 йени (най-високо ниво от април 2022 г.), след като по-рано Японската централна банка запази досегашната си агресивна стимулираща парична и лихвена политика и обеща да поддържа рекордно ниските лихви, за да подкрепи крехката икономика на страната.
Коментари