След като през уикенда нарасна до нов рекорден връх от над 34 000 долара, водещата криптовалута Bitcoin поевтиня с около 10% по време на търговията в понеделник. Първоначално тя спадна почти до 28 000 долара, но впоследствие се стабилизира на нива около 31 000 долара.
Това е най-големия спад на най-голямата цифрова валута от началото на септември 2020 г. и доведе до свиване на пазарната ѝ капитализация до 540 млрд. долара от 613 млрд. долара. Слд стабилизирането пазарната ѝ стойност се стабилизира над 580 млрд. долара.
В събота, 2-ри януари 2021 г. Bitcoin преодоля за пръв път поредната психологическа бариера от 30 000 долара, като достигна исторически ценови връх от около 34 800 долара. Рязкото поскъпване на водещата криптовалута с над 290% през миналата година се дължи най-вече на покупките ѝ от страна на големи инвеститори и фондове, които залагат, че цифровата валута е напът да се превърне в един от основните финансови активи.
-
Прогноза: Глобална криза през 2020 г. ще изстреля Bitcoin до над 100 000 долара
Най-голямата банка в САЩ – JPMorgan помоли хиляди свои...
виж още
Днешната корекция вероятно се дължи на прибиране на печалби от дълги Bitcoin позиции, натрупани през миналата година, като по-рано в понеделник криптовалутата се срина с 14% към нива под 28 000 долара, преди обаче да последва известна стабилизация около 30 000 долара, или понижение в рамките на деня с около 10 на сто.
От дъното към върха само за една година
Изминалата 2020 г. бе изпълнена със сътресения за най-популярната криптовалута, която в началото на годината се търгуваше за около 8000 долара, а след това при избухването на пандемията през пролетта поевтиня до близо 4000 долара. Постепенно курсът на Bitcoin започна да расте – тенденция, която силно се ускори през есента. От средата на октомври стойността на Bitcoin е скочила над два пъти, посочва ТАСС.
Миналата година инвеститорите отново фокусираха вниманието си върху дигиталните валути, отчасти благодарение на усилията на платежната платформа PayPal, която се опитва да даде възможност на клиентите си да се разплащат с цифрови пари.
Освен това все повече институционални инвеститори се насочват към пазара на криптовалути, от който Bitcoin държи близо 70-процентов дял. Интересът към електронната валута се засили и заради пандемията и свързаното с нея рязко нарастване на държавните дългове.
Коментари