Ватиканът притежава над 5000 църковни и инвестиционни имоти по целия свят, но църквата се бори с бюджетен дефицит, плюс години на предполагаемо лошо управление, свързани към инвестиционната си стратегия.
Светият престол за първи път публикува информация за недвижимото си имущество. Точната цифра на имотите е 5171, като в тях не влизат посолствата на Ватикана зад граница. От тези имоти 4051 са в Италия (повечето са в Рим), а около 1120 са в чужбина. Около 40% от имотите са институционални сгради, като училища, манастири и болници, съобщава Vatican News.
Само 14% от имотите в Италия на Ватикана са отдадени под наем на пазарни цени, другите са отдадени под наем на по-ниски цени, много от тях на църковни служители. Администрация за имуществото на Светия престол, която управлява недвижимото имущество и инвестициите на Светия престол, плаща заплатите на персонала и изпълнява и функциите на отдел за човешки ресурси и продоволствен отдел, притежава и имоти в луксозни райони на Лондон, Женева, Лозана и Париж.
-
Няма хора: Рим е призрачен град в пандемията
Обикновено Рим се задъхва от туристи за Великден. Не и тази ...
виж още
За разлика от други години, когато получава огромни приходи от наеми, този път Ватикана отчита загуба от 8,3 млн. евро от имотите си. Полученото от наеми в Италия е с 2,2 млн. евро по-малко, а разходите за поддръжка на имотите са набъбнали с 3,7 млн. евро. Много наематели са натрупали дългове в пандемията, а в знак на солидарност католическата църква е намалила с между 30% и 50% таксите за ползване на имотите ѝ.
През 2020 г. реализираните приходи са по-малко от 51 млн. евро. Към 31 декември 2020 г. финансовите инвестиции на Светия престол са на стойност 1,778 млрд. евро.
Цената на пандемията
Финансите на католическата църква не са в цветущо състояние: в бюджета на Светия престол има дефицит от 64,8 милиона евро за 2020 г., което е по-малко в сравнение с дефицита от 79,2 милиона евро през 2019 г. Финансовите резултати са малко по-добри от очакваните, отчасти защото църквата намали разходите по време на пандемията от Covid-19.
Финансовите загуби се дължат именно на пандемията, която удари тежко приходите на Ватикана през 2020 г. Важни източници на приходи като базиликата "Свети Петър" и Ватиканските музеи, посетени от 6 млн. души през 2019 г., са били затворени или отворени само частично през по-голямата част от изминалата година.
В миналото и те печелеха от притока на туристи по Великден - със средно по 25 000 посетители на ден по празниците. Само около Великденските празници Светият престол е губил по половин милион евро на ден.
Ватиканът е намалил бюджета си за годината с 1/3, съкратени са и заплатите на кардиналите и на пасторите. За да се компенсира дефицитът, са взети 50 млн. евро от фонда за дарения на римокатолическата църква, за да може да бъде обезпечена работата на католическата църква по света.
Коментари