Samsung Electronics съкращава производството на чипове за памет, след като отчете най-ниската си печалба от световната финансова криза през 2009 г. Ходът може да се окаже важна стъпка за индустрията, тъй като свръхпредлагането доведе до срив на цените.
Оперативната печалба е спаднала с повече от 95% до 600 млрд. вона (450 млн. долара) за трите месеца до края на март, което не съвпада със средната оценка на анализаторите от 1,4 трлн. вона. Продажбите са се свили до 63 трлн. вона, предава Bloomberg.
Samsung заяви, че ще намали производството на чипове за памет до „значимо ниво“ – очакван от конкурентите ход, след като натрупването на запаси се отрази на цените и печалбите. Най-големият производител на чипове за памет се противопоставяше на свиване на производството в последните месеци, отчасти за да завземе пазарен дял от конкурентите си.
„Според преценката, че компанията е осигурила достатъчен обем, за да отговори на бъдещите промени в търсенето на памет, Samsung се приспособява към намаляване на производството на памет до значимо ниво, като се съсредоточава върху продукти, осигурили допълнителни доставки и оптимизиране на операциите на линиите, което вече е в ход“, се казва в изявлението.
Акциите на компанията поскъпнаха с 3,9% в петък сутринта.
В края на 2022 г. складовите наличности на Samsung нараснаха до 52,2 трлн. вона, след като компанията запази производството си въпреки срива в търсенето. За разлика от нея конкурентите SK Hynix Inc. и Micron Technology вече намалиха производството, за да се справят с историческите запаси от чипове. Акциите на Hynix поскъпнаха с 5,7%.
„Намаляването на производството на Samsung е значим ход. Намаляването на производството от Samsung вероятно ще доведе до промяна на спот цените на паметта в скоро. В момента почти няма търсене“, смята Лий Сеун-Уу, анализатор в Eugene Investment & Securities.
Все пак Samsung сигнализира, че няма да се откаже от агресивната си стратегия. „Съкратихме краткосрочните производствени планове, но тъй като предвиждаме стабилно търсене в средносрочен и дългосрочен план, ще продължим да инвестираме в инфраструктура и да разширяваме инвестициите в научноизследователска и развойна дейност, за да затвърдим технологичното лидерство“, се казва в изявлението.
Най-голямата южнокорейска компания предупреди, че приходите ще намалеят през първото тримесечие заради забавяне на продажбите. Цените на паметта обаче се сринаха над очакваното заради слабото търсене на широка гама електроника – от смартфони до персонални компютри, тъй като потребителите и компаниите се ориентират към рисковете от рецесия. Въпреки повторното отваряне на китайския пазар след пандемията той също не се възстанови така бързо, колкото някои очакваха.
Смята се, че Samsung е загубила около 3 млрд. долара в своето подразделение за чипове за памет.
COVID пандемията разтърси полупроводниковата индустрия и принуди много от най-големите играчи да се борят с пазарните промени. Търсенето нарасна, тъй като потребителите, затворени вкъщи, купуваха нови компютри и смартфони. Тенденцията бързо се обърна, тъй като ограниченията отпаднаха, а световната икономика претърпя икономически сътресения от ускоряващата се инфлация, рязкото покачване на лихвените проценти и войната в Украйна.
Цените на DRAM – вид памет, използвана за обработка на данни – се очаква да спаднат през текущото тримесечие с около 10% според Баик Гилхюн, анализатор в Yuanta Securities. През предходните 3 месеца беше отчетен спад с около 20% и с над 30% през четвъртото тримесечие на 2022 г.
Micron, най-големият американски производител на чипове за памет, заяви, че запасите на клиентите намаляват, и прогнозира постепенно подобряване на баланса между търсенето и предлагането. Ръководителите на Hynix заявиха, че съкращенията на производството от доставчиците на памет трябва да влязат в сила през втората половина на годината и да помогнат за повишаване на цените. Но двамата конкуренти на Samsung подчертаха, че темпът на възстановяване ще зависи от усилията на колегите им да свият предлагането.
Досега южнокорейският гигант се съпротивляваше на намаляването на капиталовите разходи и производството. В миналото компанията е предпочитала да не забавя производството си в трудни времена, за да отнеме дял от конкурентите си. Тя инвестира стотици милиарди долари за изграждане на най-големия в света комплекс за производство на чипове в родината си, а сега изгражда ново предприятие и в САЩ. Правителствата на Южна Корея и САЩ предлагат финансови стимули за насърчаване националните си индустрии.
Сигналът на Samsung за съкращения може да доведе до повишаване на цените на чиповете – ключова стъпка за възстановяване на печалбите.
„Тъй като тя регулира производството и намалява производството на чипове за памет до значимо ниво, ситуацията с търсенето и предлагането може да се подобри много по-бързо. Краткосрочните опасения са към своя край“, посочва Баик от Yuanta.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
До 2042 година: Samsung ще инвестира 230 млрд. долара в Южна Корея
Samsung обяви инвестиционни планове за 205 млрд. долара
Криза в Apple и Samsung: Доставките на смартфони удариха 10-годишно дъно
Коментари