Водещи японски компании решиха да предприемат най-големите увеличения на заплатите от 25 години по време на годишни преговори със синдикатите, които приключиха в сряда. С това бизнесът показва, че се вслушва – засега, в призива на премиера Фумио Кишида за по-високи заплати, за да компенсират нарастващите разходи за живот, предава Reuters.
Трудовите възнаграждения в Япония са жертва на липсата на растеж на третата по големина икономика в света, а заплатите остават почти непроменени от края на 90-те години на и вече се нареждат зад средните за развитите икономики от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие.
Кишида призова компаниите да осигурят по-добро заплащане, тъй като слабата йена и по-високите цени на суровините повишиха разходите по вноса, което устрои инфлацията до най-високите ѝ нива за последните 40 години.
Средното увеличение на заплатите след преговорите е най-голямото за последните 30 години, изчислява Keidanren, лобистка бизнес група. Това поставя увеличението в съответствие с очакванията на анализаторите за ръст от почти 3%, което би било най-голямото от отчетените през 1997 г. – 2,9%.
„Тази пролет бележи повратна точка за растежа и разпределението на богатството“, обяви Кишида на среща с представители на бизнес лобита и синдикати и добавя, че цели към общонационално увеличение на минималната заплата.
Редица от най-големите корпорации в Япония – Toyota Motor и Hitachi – са се съгласили с исканите увеличения от синдикатите, резултати, широко отразени през последните седмици. Toyota и Honda с най-високите увеличения на заплатите от десетилетия
„Тези преговори са първия път, в който всички големи японски производители на автомобили приемат исканията на синдикатите“, изтъква Акихиро Канеко, президент на групата от профсъюзи, свързани с автоконцерните.
За работниците в по-малките компании, съставляващи почти 70% от работната сила в Япония, перспективите обаче не са така розови. Тези предприятия често изпитват затруднения да прехвърлят нарастващите разходи на своите клиенти.
„Толкова завиждам на работниците в компании като Toyota“, споделя Такехиро Като, който работи в производител на камиони, където заплатите почти не са нараснали. Неговият работодател наскоро е изплатил еднократна помощ за борба с инфлацията. „Не можете да разчитате на такива пари, защото не знаете кога ще получите отново подобно плащане“, посочва Като.
Японската централна банка подчерта важността на растежа на заплатите за стабилна, управляема инфлация. Според регулатора скорошните покачвания на цените се дължат по-скоро на нестабилни външни фактори като по-високи разходи по внос, отколкото на подобряване на вътрешното търсене.
През последната година действията на ЯЦБ се различаваха от тези на другите големи централни банки в поддържането на ниски лихвени проценти. Японската икономика едва успя да избегне рецесия в последните месеци на 2022 г., заради слабо потребление.
„Вместо промяна в позицията на компаниите, това е по-скоро случай на временна реакция на неочаквани и исторически високи цени. Малко вероятно е повишаването на заплатите да продължи през следващата година и след това, независимо какво се случва с цените“, коментира Такахиде Киучи, бивш член на борда на ЯЦБ, който работи в Nomura Research Institute.
Очакваше се големите компании да вдигнат заплатите средно с около 2,85%, сочи проучване на Japan Economic Research Center. Преговорите обхващат както базовото, така и бонусното заплащане.
Hitachi обяви в сряда, че ще увеличи заплатите средно с 3,9% спрямо с миналогодишното от 2,6%.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
За трета поредна година: Toyota е №1 в света по продажби
Внукът на основателя на Toyota се оттегля от поста изпълнителен директор
Toyota и Honda спират производството на автомобили в Малайзия
Коментари