IKEA намалява цените на някои от основните си продукти, след като в края на 2021 г. те бяха повишени заради затруднения с веригата за доставки и заради рязкото увеличаване в цените на суровините. Йон Абрахамсон Ринг, изпълнителен директор на Inter IKEA, холдингово дружество, притежаващо интелектуалната собственост на марката, заяви за Financial Times, че търговецът е поел над 1 млрд. евро от увеличението на разходите, преди да повиши цените средно с 9% в края на 2021 г. Той обясни, че покачването на цените на продуктите не е било приятно решение, тъй като марката се стреми да ги намалява с времето.
"IKEA не е имунизирана срещу инфлацията. Но ние се въздържахме от увеличение на цените. Нашият бизнес модел е да се опитваме да намаляваме цените, а не да правим просто нещо филантропично. През лятото започнахме да намаляваме цените в нашите ключови продуктови групи", заяви Йеспер Бродин, изпълнителен директор на INGKA Holding, холдингово дружество, собственик на по-голямата част от магазините на IKEA. IKEA прави шести магазин у нас, влиза и във Велико Търново до края на 2023 г.
IKEA имаше затруднения да поддържа едни от най-популярните си продукти в наличност заради проблеми във веригата за доставки. Но компанията, която разширява дейността си в България, вече е натрупала достатъчни наличности от някои основни продукти, с които може да привлече купувачите в условията на криза чрез по-ниски цени. В момента INGKA е намалила цените на някои рафтове Kallax в Полша с 20%, което е довело до ръст в продажбите с 50%; в Белгия пък цената на рафтовете Billy е паднала с 10% и продажбите са скочили с 60%; а в Нидерландия цените на някои продукти за готвене са паднали с 20%.
"Още сега виждаме възможности, в които можем да инвестираме чрез съзнателни и силни ценови инвестиции. Фокусираме се още повече върху проектирането за ниския ценови сегмент", заяви още Ринг и добави, че такива продукти са 50% от продажбите на IKEA.
Рекордни постъпления
IKEA отчете рекордни приходи за фискалната 2022 г., която приключи през август. Те достигнаха до 44,6 млрд. долара, или ръст от 6,5%. Според Бродин изминалата година е била изпитание за IKEA "както никога досега", тъй като се е справила с шоковете в доставките, войната в Украйна, довела до закриване на руския бизнес, осигуряващ 4,5% от продажбите, и с края на COVID-19. IKEA също напуска Русия: разделя се с фабрики и 15 000 служители
Inter IKEA сподели, че купувачите са се върнали в магазините ѝ – както в големите извънградски магазини, така и в по-малките в центъра, а продажбите са нараснали с 13%. Продажбите в магазините са се увеличили главно в Европа, където локдауните през фискалната 2021 г. са били най-сериозни.
За сметка на това онлайн продажбите на IKEA са спаднали с 10% на годишна база, но според Ринг това не е проблем, тъй като те са нараснали от малко над 5% от общите приходи преди 5 години до 22% в момента, а спадът през 2021 г. е бил естествен, тъй като купувачите в много страни са пазарували единствено от уебсайта на търговеца по време на пандемията.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Коментари