"Унищожаваме корупцията, затова ни удрят". Това заяви на пресконференция Ивайло Пенчев, един от създателите на приложението Auxionize и основател на Walltopia, предаде репортер на Actualno.com.
"В момента Комисията за финансов надзор (КФН) изпълнява поръчка, която цели да ни създава проблеми. Това далеч не е първата проверка, която се случва в групата фирми около мен. Миналата година имаме над 50 проверки. Нищо не сме казали. Тази проверка (на КФН - бел. ред.) обаче не е нормална", категоричен е Пенчев. По думите му КФН действа по поръчка на Асоциацията на застрахователните брокери срещу създадената от него платформа в интернет.
Защо КФБ проверява онлайн платформа?
Припомняме, че преди месец КФН започна проверка на дейността на Auxionize с твърдението, че Auxionize осъществява нелицензирано застрахователно посредничество. Днес (13.06.2017 г.) Ивайло Пенчев обяви, че голяма част от клиентите на платформата също са обект на тази проверка, като по този начин им се създава усещане, че може би правят нещо нередно. Считам, че това е поръчкова акция с цел възпрeпятстване на дейността ни, коментира още Пенчев.
Той обясни, че Auxionize представлява "клиентски ориентиран свободен пазар". На него клиентите стартират своите покупки, а продавачите подават оферти. Тоест - търгове с обратно наддаване, които са стартирани обаче от купувачите. Пенчев обясни, че всичко се случва изключително прозрачно, всички виждат "това, което трябва да виждат и най-важното нещо - цените падат". По думите му по този начин корупцията практически изчезва. Според него брокерите са се уплашили от Auxionize и приложението е секнало далаверата им.
"Auxionize защитава интересите на клиентите към 100 милиона пъти по-добре от КФН, защото Auxionize създава прозрачна и свободна конкуренция. Никой не може да защити по-добре интереса на един клиент от свободната прозрачна конкуренция, категоричен бе Ивайло Пенчев на пресконференцията в "София Тех парк".
"КФН иска да втълпи, че Auxionize е застрахователен посредник, но това не е вярно. Ние сме табло за обяви", уточни Ивайло Пенчев, докато демонстрира как протичат на практика сделките в сайта.
По отношение на самата платформа купувачите имат възможност да дават рейтинг на търговците и по този начин в приложението има информация за коректните търговци на база рейтинга за тях. На въпрос дали има опасност да се получи изкуствен рейтинг на някои от регистрираните компании чрез фиктивни профили, които да вдигат имиджа на съответния търговец, Ивайло Пенчев изрично уточни, че може да се дава рейтинг на търговеца от страна на купувача само ако той е влязъл в сделка с него - тоест да има реални взаимоотношения. Още подробности четете тук.
Реакцията на КФН
Бизнесменът Ивайло Пенчев упражнява недопустим натиск върху Комисията за финансов надзор. Това се казва в съобщение на КФН във връзка с журналистически запитвания след пресконференция на собственика на Walltopia.
Ивайло Пенчев обяви, че КФН проверява компанията Auxionize и нейните клиенти - застрахователни брокери, включително неговата „Уолтопия”, които са сключвали сделки през едноименната платформа. Той определи проверката като поръчкова и в защита интересите на няколко застрахователни брокери.
„Въздържахме се от реакция до днес, тъй като не бихме искали като институция да се включваме в рекламирането на онлайн-платформа, собственост на Ивайло Пенчев, но безпочвените нападки срещу КФН ни принуждават да вземем отношение срещу опитите за подриване авторитета на институцията”, заявяват от КФН и продължават:
„През последните дни станахме свидетели на ескалиращи словесни атаки на Ивайло Пенчев срещу Комисията за финансов надзор. Първоначално господин Пенчев ни поучаваше как да гледаме „занаята си”, което приехме като неподправен хумор. Когато обаче споменатият предприемач отсъди чии интереси отстоява КФН и ни заклейми, че защитаваме „интереса на неконкурентните тарикати и на тези, които се хранят от корупция” словесната игра надмина допустимото ниво на натиск срещу независим регулатор, какъвто е КФН. Затова бихме искали да направим следните пояснения:
Срещу дейността на онлайн-платформата Auxionize е подадена по надлежния ред жалба в КФН. Съгласно действащото българското законодателство всяко физическо или юридическо лице може да подаде жалба в КФН, когато смята, че интересите му са увредени. КФН е длъжна да разгледа всяка жалба и да се произнесе по същество, като решенията на комисията подлежат и на последващ съдебен контрол. Никъде в българските закони не сме попадали на текст, който да ни указва, че бизнес инициативите на господин Пенчев не подлежат на проверки или контрол от страна на оторизираните институции. КФН все още продължава работата си по въпросната жалба и все още няма становище по спора дали предлаганата от спомената платформа услуга представлява или не представлява застрахователно посредничество. В този смисъл предварителната реакция на господин Пенчев възприемаме като неприемлив натиск срещу комисията, преди да сме се произнесли по същество.
Държим да уведомим както господин Пенчев, така и преди всичко българския бизнес и общественост, че никаква словесна агресия, независимо от избраните лексикални форми, не е в състояние да ни повлияе или впечатли. Дебело искаме да подчертаем, че КФН отстоява единствено и само интересите на закона. И отсъжда съобразно записаните в нормативната база разпоредби.
И за финал бихме искали да посъветваме г-н Пенчев, така както той си позволява да дава насоки на независим регулатор, къде в гръмките квалификации, с които обсипа казуса, би се поставил в случай, че решението на КФН бъде в негова полза? Кой или кои в такъв случай ще бъдат „тарикатите и корумпираните”?”, казват от КФН.
Коментари