Общо 40 златни медала бяха раздадени на Международния технически панаир в Пловдив. Отличията бяха връчени на тържествена церемония. Лауреатите са в няколко категории - "Машиностроене", "Електроника, електротехника, метрологичен и технически надзор", " Транспорт и автосервизно оборудване", "Енергетика, екология, технология и управление на водите, химическа промишленост", "Строителство", предаде БГНЕС.
15 от златните медали отидоха в руски компании и научни институти, с което страната стана шампион в тазгодишния конкурс. Критериите за награда са иновация с високо качество, отговарящо на стандартите на Европейския съюз. Оценката се дава от жури, съставено от експерти на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор. 11 български изделия стигнаха до финала. Някои от тях са утвърдени медалисти, като софтуерната компания "Орак инженеринг" която получи 18-ти златен медал от панаира. Тази година поводът стана технология за центрове за съхранение и обработка на данни, използвана за видеонаблюдение и охрана. До края на годината системата ще бъде въведена в 21 училища в страната.
Сред наградените са и " Индустриално коопериране" с нови апарати за пречистване на вода, руският инженерингов център "Крона" и Държавният технически университет "Ал. Алексеев" с универсално спасяващо превозно средство, отсъствалата десет години, но завърнала се на панаира фирма "Киттнер" с машина за измиване на детайли с препарат с биокултури и др. Традиционната награда за иновативен български продукт даде Българската асоциация на електротехниката и електрониката на система, която премахва риска от аварии в електрическите централи. Голямата награда за индустриален дизайн "Кристален тетраедър" пък бе присъдена на фирма "Кобо" за автоматична заваръчна машина, произведена от швейцарската компания Лайстър технологис.
Коментари