Предложение за въвеждане на нова професия „Приложен програмист“ за ученици от 9-12 клас направи министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Ивайло Московски. Той подписа писмо до Националната агенция за професионално образование и обучение (НАПОО) за вписване на новата професия и за разработване на държавен образователен стандарт за нея.
Това предложение е обвързано с проект на Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ) за качествена учебна програма, която да допринесе за справяне с острия недостиг на кадри в софтуерната индустрия, съобщават от Министерството на транспорт, информационните технологии и съобщенията (МТИТС).
Инициативата на БАСКОМ предвижда квалификацията, както и финансирането на обучителните центрове и учителите, да се осигурява от Министерството на образованието и науката (МОН), а учебното съдържание – от Асоциацията. Първите курсисти ще могат да се реализират като младши/приложни програмисти през 2018/2019 г., а до 2020 г. се очаква учениците по програмата да достигнат до 6000 на година.
Дисциплината ще бъде преподавана в големите градове в страната. Учениците ще могат да продължат с висшето си образование в произволна област, като едновременно с това работят като младши програмисти с ограничено работно време. Така младите хора ще се развиват професионално и ще придобият умения за поемане на отговорности и за ефективна работа в екип.
„Мнозинството от учениците не са добре ориентирани във възможностите за професионална реализация в областите наука, технологии, инженеринг и математика“, пише Московски в писмото си до НАПОО.
Коментари