Над 1/3 от софтуерните разработчици възнамеряват да сменят работата си до една година, а други 26.7% биха приели по-добро предложение. Основните причини, които провокират подобни нагласи в работещите в IT сферата, са и основните фактори, по които ще изберат новият си работодател, а именно мениджмънта, работния процес, атрактивността на проектите, работното време, възможностите за учене и кариерно развитие.
Това показва проучване на българския технологичен стартъп за подбор на IT кадри Code Agents сред софтуерни разработчици в столицата.
Относно работното време все повече от специалистите желаят да работят дистанционно. За съжаление, едва 1/5 от тях имат този шанс, което предоставя възможност на компаниите за по-добро позициониране като работодател. Служителите, които не се интересуват от нови предложения за работа, са едва 11.7%.
Основните фактори, които ги задържат в съответните компании, са колегите, получаваното уважение, работното време и възнаграждението. Видно е, че освен с недостига на софтуерни разработчици, пред част от компаниите стои и предизвикателство с тяхното задържане. От така създалата се ситуация може би най-облагодетелствани са агенциите за подбор, които имат откъде да черпят кадри и на кого да ги предоставят.
12,4% от запитаните споделят, че са напълно доволни от своята работа по отношение на заплащането. 6.5% обаче отбелязват, че то не ги задоволява. От проучването прави и впечатление, че едва 9,9% от анкетираните посочват, че са удовлетворени от работните обучения, насочени към кариерното развитие. Близо 21 на сто обаче твърдят, че са абсолютно недоволни по този показател.
Висок е процентът и на напълно недоволните от заплащането на извънработното време - 30,1% срещу 10,6% доволни от полученото допълнително възнаграждение за извънредно положения от тях труд.
Коментари