На годишна база секторът на информационните технологии и услугите произвежда продукция за над 1.9 млрд. евро. Средногодишното нарастване на стойността на произведената продукция е около 15%. Това съобщи заместник-министърът на икономиката Александър Манолев по време на откриването на седмата годишна кръгла маса „Bulgarian ICT Watch“, съобщиха от Министерството на икономиката.
„Цитираните цифри ни дават основание да казваме, че секторът е сред най-бързо развиващите се отрасли на икономиката и че България е лидер за Югоизточна Европа, когато говорим за информационни технологии“, допълни той. По думите му от 2010 г. се наблюдава тенденция на повишение броя на заетите в него, като те са се увеличили почти двойно за този период. „Същевременно обаче все още има сектори на икономиката, в които интелигентните решения и иновациите са слабо застъпени“, акцентира Александър Манолев и допълни, че съвременните икономически предизвикателства изискват предприемане на мерки за подобряване на конкурентоспособността на икономиката и преструктурирането ѝ в икономика, основана на знанието и иновациите. „Затова е много важно да говорим не само за развитие на сектора на информационните и комуникационните технологии, но и за връзката му с другите отрасли от една страна и с научните среди, от друга“, каза още той.
В тази посока са съсредоточени и усилията на Министерството на икономиката като се планира 10 млн. лв. от Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ да бъдат инвестирани за подпомагане на процеса по дигитализация на българските малки и средни предприятия. През изминалата седмица икономическото министерство е подкрепило и кампания на Google, в рамките, на която ще се обучат се обучат 15 000 предприемачи на цифрови умения, стана ясно от неговото изказване.
Кръглата маса „Bulgarian ICT Watch“ e проект на ICT Media и БАСКОМ, който има за цел да подобри диалога и възможностите за сътрудничество между държавата и ИТ бизнеса за износ на високотехнологични продукти. Представители на държавата, браншовите организации, ИТ компании и консултанти традиционно взимат участие в обсъждане състоянието на българския ИТ износ, ролята на държавните институции в насърчаването на този процес и възможностите за износ на ИТ продукти на конкретни целеви пазари за българските ИТ фирми през 2018 г.
Коментари