България се доказа като силна и перспективна аутсорсинг дестинация, като в една и съща година спечели две престижни награди. През октомври 2015 г. страната стана носител на Наградата на Европейската аутсорсинг асоциация (ЕОА), а месец по-късно спечели и Наградата на Националната Аутсорсинг асоциация на Великобритания (NOA).
Данни за аутсорсинг индустрията у нас
Според проучване на Българската аутсорсинг асоциация, през 2015г. над 32 500 български студенти са завършили специалности, които има позволяват да намерят реализацията си в аутсорсинг индустрията. Мнозина от тези млади хора са носители на най-високите отличия в областта на математиката и информатиката. Същевременно около 40% от българите между 19-34 години говорят поне два чужди езика, а повече от 20% владеят три чужди езика. Това обяснява защо през 2015 г. броят на заетите лица в аутсорсинг сектора в България възлиза на 43 000 души, които се очаква да достигнат до 64 000 души през 2020 г.
По данни на Българската аутсорсинг асоциация, през 2015 г. броят на компаниите в аутсорсинг индустрията в България достигна 364.
Неслучайно и през последните години аутсорсингът е един от най-бързо развиващите се сектори в българската икономика. За 2015 г. секторът е генерирал 1,4 милиарда евро приходи, което представлява ръст от 23% спрямо 2014 г. Средната месечна заплата в бранша през 2015 г. възлиза на 1222 евро. Това е почти три пъти повече в сравнение със средната за страната.
Световен стандарт за аутсорсинг индустрията
Европейската аутсорсинг асоциация избра именно София, за да постави началото на инициативата за Световен ден на аутсорсинг индустрията. Стандартът ще подобри ефективността на услугите, както за доставчиците, така и за клиентите на аутсорсинга и ще допринесе за подобряване на професионализма в този сектор. Към инициативата, стартирана в България, се присъединяват и Русия, Китай, Испания, САЩ, Южна Африка, Египет, Албания и Полша.
Източник: в-к ComputerWorld
Коментари