България е на четвърта позиция по иновационна динамика през последните пет години, според иновационната класация на ЕС, което показва наличието на интензивни процеси при реализирането на иновационната политика. Това заяви министърът на икономиката Емил Караниколов в речта си при откриването на Международната конференция IT Hub Connect 2018 Иновации, регулации, инвестиции.
Караниколов посочи още, че почти една трета от предприятията в страната се оценяват като иновативни, а 17% от тях са реализирали технологични иновации. „Целта ни да развием иновационния си потенциал с цел създаване и развитие на нови технологии, водещи към конкурентни предимства и повишаване на добавена стойност на националните продукти и услуги“, допълни той, цитиран от пресцентъра на ведомството си.
По думите му Единният цифров пазар, достъпът до иновации, връзката между образованието и изискванията на бъдещия пазар на труда са в основата на технологичното развитие.
Икономическият министър изтъкна, че данните за развитието на българската икономика през последното десетилетие показват ясно, че тя следва световната тенденция на дигитализация на бизнес отношенията, като даде пример с оборота на услугите в сектора на информационните и комуникационни технологии в България, който се е увеличил с 300% за последните 7 години и достига 2,5 млрд. евро.
Караниколов подчерта, че разработената от Министерство на икономиката „Концепция за цифрова трансформация на българската индустрия“ и визията, очертана в нея, е към 2030 г. България да се разпознава като регионален център на цифровата икономика чрез внедряване на продукти, технологии, бизнес модели и процеси от Индустрия 4.0.
Коментари