Един път годишно учителите ще получават допълнително възнаграждение за постигнати резултати, гласи предложение за изменение на Наредба 4 от 20.04.2017 г. за нормиране и заплащане на труда, внесено от министъра на образованието Красимир Вълчев за обсъждане преди гласуването му от Министерски съвет.
Промяната е необходима поради нееднозначното тълкуване на характера на възнаграждението за постигнати резултати от труда и се налага във връзка с определянето на месечния осигурителен доход на лицата - пояснява министърът в мотивите си.
Учителите подлежат на оценяване от директора или от комисия, в зависимост от броя на педагозите в образователната институция, като показателите са: планиране, организация и провеждане на образователно-възпитателния процес (14 т.); използване на интерактивни методи, иновации и ИКТ (8 т.); работа в екип за създаване на подходяща образователно-възпитателна среда (комуникация с педагогическия съветник, психолога, участие в комисии и др.) (8 т.); работа с деца и ученици, в т. ч. застрашени от отпадане; в риск; в мултикултурна среда; със специални образователни потребности и/или хронични заболявания и др. (8 т.); работа с деца и ученици за участие и заемане на призови места в общински, областни, регионални, национални и международни състезания, конкурси и олимпиади (7 т.); работа с родителите (6 т.); работа с деца и ученици в занимания по интереси (7 т.); работа в методически обединения и подпомагане на новоназначени учители (7 т.); разработване и реализиране на проекти (5 т.); получени професионални отличия и награди през оценявания период и други избрани от институцията показатели (30 т.). Общият брой точки е 100.
Размерът на допълнителното възнаграждение е пропорционален на получения брой точки спрямо общия брой точки на педагогическите специалисти, а конкретните размери определя със заповед директорът.
В проектонаредбата за изменение на Наредба №4 е заложено и увеличението на заплатите на педагозите от 1 януари 2020 г. с не по-малко от 17%, като за целта са необходими 360 млн. лева. От януари минималната основна заплата на учител, възпитател, логопед, психолог, педагогически съветник, корепетитор, хореограф, треньор по вид спорт, рехабилитатор на слуха и говора, ръководител на направление ИКТ се повишава от сегашните 920 лв. на 1085 лв.
За старши учителите/възпитателите тя се увеличава от 955 лв. на 1120 лв. Главните учители/възпитатели ще започват с минимално основно възнаграждение 1176 лв. при сегашно 1005 лв. Стартовата заплата за зам.-директорите се повишава от 1065 на 1246 лв., а за директорите - от 1140 на 1334 лв.
Увеличенията бяха заложени в анекс към Колективния трудов договор, подписан през ноември от Министерството на образованието и науката и национално представителните синдикални и работодателски организации в системата на предучилищното и училищното образование.
Коментари