От 28 септември Агенцията по заетостта започва приема на заявления по проект „Родители в заетост”. Той подпомага родителите да продължат трудовата си реализация и същевременно да бъдат спокойни за отглеждането на своите деца чрез осигуряване на детегледачи, предаде БГНЕС.
Проектът е съфинансиран от Европейския социален фонд на Европейския съюз чрез Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” 2014-2020. Общият размер на безвъзмездната финансова помощ по проекта е 20 млн. лв. Срокът за прием на заявления е до 31.10.2017 г. или до изчерпване на финансовия ресурс по проекта. Те ще се приемат във всички бюра по труда в страната. Заявления от днес могат да подават родители и бъдещи детегледачи.
„Целта на тази схема е да подпомогнем тази част от работещите хора, или хората, които са безработни или неактивни, които поради някаква причина нямат възможност да запишат детето си в детска градина или в ясла. С тези 20 млн. ще дадем перспектива на над 1500 близо 2000 семейства в рамките на 18 месеца да осигурим детегледач за тяхното дете“, каза заместник-министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова. Възнагражденията, които ще се плащат са равни на една минимална работна заплата за 8-часов трудов ден.
Право да подават заявления имат родители на деца от 0 до 5-годишна възраст, които не са записани в детски заведения. Родителите, които към момента на кандидатстване, не са включени в заетост, следва да започнат работа при работодател или като самоосигуряващо се лице в рамките на четири месеца от получаване на услугата за отглеждане на дете.
„От днес Бюрата по труда са отворени, за да могат родителите да подават заявления, както и безработни лица или неактивни лица могат да подадат своите заявления, за да станат детегледачки. Изборът на детегледач след насочване от Бюрата по труда, става единствено и само от родителите и от семейството“, обясни Русинова. Няма ограничения за броя на избор, тоест докато се намери най-подходящият детегледач за родителя, дотогава ще продължи да се търси.
Коментари