Не трябва да се противопоставя солидарният модел срещу спестовният. Ако се разчита само на НОИ, покрай два демографски фактора – по-малкото млади хора спрямо пенсионерите и по-добра медицина, която удължава живота, то НОИ няма да се справи. Това заяви икономистът Владимир Каролев в коментар за толкова обсъжданата пенсионна реформа.
Много държави преди нас вече са го осъзнали – Швеция, Холандия, Полша, Швейцария, дори Австралия. Още през 90-те години на миналия век тези държави стимулират спестяването – в лична пенсионна сметка. В България започнахме доста късно този модел и непрекъснато му се противопоставяме, добави Каролев пред Нова телевизия.
Принципно съм съгласен с това, което колегата Каролев каза, подчерта и проф. Кръстьо Петков. В никакъв случай не може да се каже идете в НОИ или не идете в НОИ. Според данни на КФН от септември миналата година след 40 години спестяване в пенсионни фондове личната партида е намаляла с 20% и заради таксите за влизане и управление на парите на хората. Има подготвен проектозакон, съгласно който таксата за издръжка в пенсионен фонд ще бъде намалена от 5% на 3%. Таксите, с които се облагат личните партиди, са 5% за влизане във фонда и още 1% за управление, обясни Петков. След 21-ви януари ще има и отчет на КФН пред Народното събрание и ще видим дали се губят 20% от личните партиди, добави той.
Според Каролев обаче не е вярно, че таксата се получава 6%. Облагат се само новите вноски и реално облагането е около 1%, посочи той. По закон до 5% е таксата за издръжка на един фонд. Има вече успокояване и разбирателство, дискусия ще има между управляващите, това и икономическият министър Божидар Лукарски го казва, добави икономическият му съветник.
Коментари