Болничните да се изчисляват по изпуснатите от работника часове, а не по дни. Предложението дойде от министъра на социалната политика Бисер Петков на тристранния съвет.
Експертът от КТ Подкрепа Марио Нинов коментира, че реално няма да има промяна в изплащането на болничния, тъй като те и сега се изплащат според работните часове на даден работник. Промяната, която предлага министерството се отнася уеднаквяването на режимите за начисляване и изплащане на болничните. Главно тази промяна засяга хората, които работят на сменен режим и при тях се отчита по т.нар. сумирано отчитане на работното време, уточни той. В България работят над 400 хил. души по този начин. По думите му за тези хора са засегнати, защото те работят и през почивните дни, обикновено по повече часове на ден и ако болничните им се начисляват на брой пропуснати работни дни, това ги ощетява.
Васил Велев, който е председател на АИКБ, коментира, че промяната, която е настъпила в изплащането на болничните след Нова година, е била неизгодна и сега този казус ще бъде поправен. Според него работодателите, които се обявяват против промените, са единични случаи, и всички приемат предложенията с одобрение.
Нинов обаче категорично подчерта, че и двете синдикални организации в Съвета за тристранно сътрудничество са против тази промяна и са изразили несъгласието си на всички нива. От КТ Подкрепа смятат, че този режим е по-благоприятен от действащия в момента, но проблемът е, че различните закони се не се третират еднакво заради подзаконовите нормативни актове и наредби. Те искат да се промени наредбата за паричните обезщетения и начина за изплащане от НОИ да мине по начина, по който се регламентира отчитането в Наредбата за отпуските. Нинов подчерта, че много често тези хора работят и на втори трудов договор и когато са в болничен не е ясно дали наистина го ползват или всъщност са на друго работно място.
Според Велев сега предложените промени внасят повече прецизност и справедливост, подобряват нормативната база и не ощетяват никого.
Коментари