Предизвикалото много спорове и крайни мнения предложение за промяна в Закона за Държавно обществено осигуряване (ДОО) - да се дава свободен еднократен избор за това дали да се осигуряваме в НОИ или в частни пенсионни фондове, бе коментирано и от шефа на осигурителния институт Бисер Петков.
В текстовете, които са предложени в Закона за Държавното обществено осигуряване (ДОО) за 2015 г. възниква задължение за осигуряване за лица, които да имат едногодишен срок, в който да изберат къде да се насочва вноската от 5%. Това заяви пред журналисти той, предаде БГНЕС.
Ако те не направят този избор в рамките на този срок, се предлага осигуряването да бъде във фонд "Пенсии" в ДОО, уточни Петков. Изборът е между получаване на пенсия в пълен размер от ДОО или получаване на пенсия в редуциран размер от ДОО и допълнителна пенсия от универсален пенсионен фонд, посочи той. Петков изрази надежда, че ако бъдат гласувани тези промени и влязат в сила ще стимулират хората наистина да се замислят и да правят избор за своето бъдеще.
На пазара има 10 дружества със съответните фондове. Става дума за избор на лицата, които се осигуряват в универсален фонд, посочи управителят на НОИ.
Той заяви още, че делът на хората, които не избират фонд, отива на служебно разпределение и съгласно методика на НАП и Комисията за финансов надзор на случаен принцип определят фонда, в който се осигуряват.
Междувременно Комисията по бюджет и финанси прие на второ четене Законопроекта за бюджета на Държавното обществено осигуряване за 2015 г. Той предвижда запазване на размерите и съотношенията на осигурителните вноски, както и участието на държавата във финансирането на фонд "Пенсии".
От 1 януари 2015 година се увеличава минималният осигурителен доход за земеделските производители и тютюнопроизводителите от 240 на 300 лева. Увеличава се и максималният осигурителен доход за всички осигурени лица от 2400 на 2600 лева.
От първия ден на следващата година се увеличава осигурителният стаж за пенсиониране с 4 месеца, а възрастта за пенсиониране се замразява. От 1 юли 2015 г. се увеличава минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст от 154,50 лв. на 157,44 лв.
Корнелия Нинова от БСП апелира да не се повишават стажът и възрастта с 4 месеца всяка година. Освен това тя обясни, че в България има много хора, които не могат да започнат работа, тъй като вече са възрастни, но и не могат да се пенсионират, тъй като не им достига години или стаж за пенсия. В тази връзка БСП прави предложение да се даде възможност на тази група от населението да може да се пенсионира по-рано, но за сметка на 0,4 % по-ниска пенсия за всеки недостигащ месец.
Депутатите приеха да има свободен избор относно това къде да се осигуряваме - в системата на НОИ или в частни пенсионни дружества.
Коментари