През четвъртото тримесечие на 2017 г. общите разходи на работодателите в България за един отработен час от наетите от тях лица нарастват с 12,2% спрямо четвъртото тримесечие на 2016 година. Това показват предварителните данни на Националния статистически институт (НСИ).
Така ръстът им се ускорява, след като през второто тримесечие на годината общите разходи на работодателите за един отработен час нараснаха с 11%, а през третото – с 10,7 на сто.
За последното тримесечие на миналата година увеличението в индустрията е с 11,7%, в услугите - с 11,8%, и в строителството - с 11,9%.
По икономически дейности през последните три месеца на 2017 г. най-висок ръст на общите разходи за труд спрямо същия период на предходната година е регистриран в икономическите сектори „Образование“ - с 20,2%, „Други дейности“ - с 19,1%, и „Административни и спомагателни дейности“ - с 15%.
Най-нисък ръст на общите разходи за труд е регистриран в икономическите сектори „Култура, спорт и развлечения“ - с 1,1%, „Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива“ - с 3,7%, и „Финансови и застрахователни дейности“ - с 6,9%.
На годишна база за октомври-декември възнагражденията за един отработен час се увеличават с 12%, а другите разходи (извън тези за възнаграждения) - с 13,2%.
По икономически сектори изменението на разходите за възнаграждения спрямо същия период на предходната година варира от 1,0% за „Култура, спорт и развлечения“ до 20,1% за „Образование“.
Коментари