Работодателските организации може да напуснат Националния съвет за тристранно сътрудничество. В отворено писмо до медиите работодателите заявяват, че съветът не се е събирал на редовните си занимания вече два месеца и половина, а през този период се вземат важни за страната решения като промените в Кодекса за социално осигуряване. Според организациите тристранният съвет се е превърнал в „неработещ, бутафорен и изпразнен от съдържание орган".
Социалният диалог в България е тотално замрял, твърдят АИКБ, БСК, БТПП и КРИБ.
От 28 ноември миналата година не е имало редовно заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество (бел. ред. – т.нар. Тристранка), оплакват се работодателите. В същото време се приемат важни промени като тези в Кодекса за социално осигуряване (КСО) (бел. ред. – пенсионната реформа). Заради обществения натиск, Министерство на финансите промени първоначалната си позиция и представи нов законопроект за промени на КСО. За съжаление обаче и по него все още не е стартирала официална процедура на обсъждане в рамките на НСТС, а диалогът се води задочно, чрез медиите и като индивидуална инициатива само на едната страна от социалните партньори, посочват работодателите.
Особено притеснителна е наложилата се практика промени в трудовото и осигурително законодателство да се инициират от министри и се внасят от народни представители, а не от Министерския съвет, чрез което се заобикаля НСТС, а промените се приемат без съгласуване със социалните партньори, алармират работодателите.
Коментари