Забавяне на заплати, неизплащане на възнаграждения за извънреден труд, злоупотреби с работното време, опасни условия на труд - това са най-честите нарушения на работодателите в България спрямо техните служители. Те са посочени в първия синдикален доклад за правата на работниците у нас, изготвен от КНСБ и представен днес в столицата.
Само за миналата година над 111 895 са нарушенията, свързани с условията на труд. Това са и най-честите или 53% от всички нарушения. 16 хил. са били нарушенията при хигиената на труда, а над 20 хил. са регистрираните нарушения, свързани с почивни дни и право на отпуска.
20 500 пъти шефовете не са спазили закона, свързан с почивки, отпуск и работно време. Това обикновено се случва в сферите търговия на дребно, ресторантьорство и здравеопазване.
Големи остават и дълговете на фирмите към служителите. Все още 19 милиона лева са неизплатените заплати от страна на 352 фирми.
Днес КНСБ обяви и кампанията „Въстани за правата си”, която ще продължи до 1 май.
Президентът на конфедерацията Пламен Димитров представи инициативата, в рамките на която всеки гражданин с нарушени трудови, социални и синдикални права, ще може да подава сигнал за това директно към КНСБ на официалния им сайт, във Facebook страницата им или на тел. 02 40 10 646.
По думите на Димитров кампанията е провокирана от подобна европейска инициатива, която тече в момента, както и от грубото нарушаване на правата на трудещите се у нас.
Коментари