Работодателите не приемат синдикалното искане да уведомяват писмено работниците и служителите си в началото на всяка година за размера на отпуските им.
На днешното заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) работодателските организации – Българска търговско промишлена палата (БТПП), Асоциация на индустриалния капитал (АИКБ) и Българска стопанска камара (БСК), се обявиха против искането на КТ "Подкрепа" за писмено уведомяване на работниците за отпуска им, предаде БГНЕС.
Работодателите са на мнение, че ще са нужни много ресурси от хартия за целта на осведомяването. От БСК също изразиха позиция, че са против писменото уведомяване на работниците за отпуска им. Стана ясно, че национално представителната организация на работодателите не подкрепя искането на КТ "Подкрепа" за писмено уведомление на синдикатите за удължаване на работното време в предприятията. От БСК са против вмененото в новата наредба за отпуските и работното време задължение на работодателя в началото на всяка календарна година, но в срок не по-късно от 31 януари, да уведомява писмено всеки работник или служител за размера на платения годишен отпуск, който има право да ползва, включително отложен или неизползван от предходни календарни години.
Въвеждането на задължение на работодателя да води трудово досие на всеки работник и служител, както и правото на работника и служителя да получава заверени копия от съхраняваните в него документи, са достатъчна гаранция за реализиране на правото за ползване на платения годишен отпуск, посочват още от БСК.
По време на заседанието на НСТС представителят на БСК не подкрепи предложението на КТ "Подкрепа" да се вмени задължение за работодателя да предоставя заповедта за удължаване на работното време на синдикалните организации и на представителите на работниците и служителите.
Президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов защити тезата си, че уведомлението за отпуските може да се праща и онлайн, за да не се хаби излишна хартия.
Вицепремиерът и социален министър Ивайло Калфин припомни част от промените в Наредбата за работното време, почивките и отпуските, които бяха приети и обнародвани в Кодекса на труда. Според някои от промените работодателите вече няма да имат задължения да изготвят поименен график за използване на платения годишен отпуск до 31 декември на съответната година. Основните принципи за използване на отпуските остават непроменени.
Коментари