Беше приета концепцията за медицинската експертиза и за експертизата за работоспособността. Това заяви зам.-социалният министър Султанка Петрова по темата „инвалидни пенсии” пред Нова телевизия.
По думите на Петрова най-важното за хората с увреждания е достъпността т.е. те да не се чувстват дискриминирани. Зам.-социалният министър обяви, че с новата система никой, който е с ампутиран крайник, няма да бъде каран периодично да ходи на ТЕЛК, за да видят лекарите дали случайно не му е пораснала нова ръка или крак. 50 млн. лева ще бъде спестено от това регулярно ходене, каза Петрова, визирайки разходите за събиране на ТЕЛК.
Акцентът на новата система е да се определи дали човек с увреждания може да е в някаква степен на работоспособен, за да се чувства част от обществото, каза зам.-социалният министър. На нея ѝ беше показан пример как подлезът пред Президентството е недостъпен за хора с увреждания, а човек с увреждания ѝ зададе директен въпрос относно новата структура за ТЕЛК-овете и броя на комисиите, които ще правят оценка на състоянието и работоспособността. Зам.-министърът отрече, че ще има 6 комисии вместо ТЕЛК – щяло да има единен орган, който да облекчи освидетелстването на хората.
Все пак Петрова подчерта, че в момента има "изключително много злоупотреби" с ТЕЛК-овата система. И даде пример – родители, които искат детето им да влезе в детска градина, се обръщат към ТЕЛК, за да съберат необходимите точки. Зам.-социалният министър посочи къде има такива случаи – например в плевенското село Пелишат от 58 деца в детската градина, 50 са с ТЕЛК-ови решения. Други такива примери са Ихтиман и Кърджали.
Коментари