Липсата на образование е предпоставка за липса на работа и гаранция за бедност. Това става ясно от изследването "Образованието и заетостта като фактори за доходите и щастието в България" на Институа за пазарна икономика, което бе представено днес.
Според данните висшето образование гарантира около 1000 лева доход, средното между 700 и 1000 лева и сравнително стабилна работа. Основното образование доближава до линията на бедност, а шансът за работа е под 50 на сто.
Икономистът Петър Ганев обясни, че проучването е направено на база на данните на националната статистика от 2013 година. Изводите на ИПИ са, че образованието и заетостта са силно обвързани и в групата на бедните преобладават тези с основно или по-ниско образование и неработещите. По думите на икономиста Явор Алексиев по-ниското образование води до по-ниски доходи.
1,5 милиона от българите са бедни. Също толкова са тези, които живеят с най-високи доходи, сочи още проучването.
Седем процента от българите живеят под линията на бедност с доход от 286 лева на член от домакинството. При средното съсловие, което е 53 на сто, доходите са до 800 лева, а тези с по-високи доходи получават до 1500 лева месечно. Тук обаче не влизат милионерите.
Припомняме, че вчера и КНСБ представи свои данни, според които близо една трета от домакинствата в България живеят под прага на бедността.
Коментари