Върви нормалната процедура за промени в системата на пенсионното осигуряване, но има един проблем и той е, че сега започват стрес тестовете. Те трябва да приключат до края на тази година и след това страните членки да преценят дали има нужда от промени в законодателството. Краят на дебатите и окончателното приемане на промените трябва да бъде след стрес тестовете. Това каза бившият социален министър Ивайло Калфин пред Bloomberg TV Bulgaria.
"Ако има право на избор, той трябва да е между дългосрочно и доживотно получаване на пенсии, но трябва да се изключи възможността за равно получаване на пенсия, защото хората ще имат стимул да ги изтеглят накуп", заяви той.
"Фондовете са тези, които трябва да поискат, ако имат нужда от подобни законови промени. Аз съжалявам, че не влезе едно решение за т.нар. мултифондове, в които хората да могат да избират степента на риска и доходност, с която се управляват парите им, но сигурно това ще влезе като предложение, когато законът се обсъжда в Народното събрание", допълни Калфин.
По думите му това, което е направено е да се стабилизира публичната система на НОИ и "още тази година съотношението на субсидиите и собствените приходи започна да се подобрява". "Сега е 50-50, а следващата година се очаква собствените приходи да превишат субсидиите". Освен това поне за 30 години напред е ясно как хората ще се пенсионират, каза още бившият министър.
"Пенсиите на хората от системата на сигурнсостта бяха решени до голяма степен", заяви Калфин, а за инвалидните пенсии каза, че "не са пенсионно осигуряване". "Ние приехме една концепция, тя беше приета от организациите на хората с увреждания и идеята е да се промени цялата система на ТЕЛК. Тя в момента пречи на хората, а не им помага".
На въпроса дали вижда себе си отново в изпълнителната власт Калфин каза, че "такива прогнози са трудни", но по повод президентските избори заяви, че в момента се търсят възможности за "по-широк принципен разговор", но "ние сме готови да участваме и сами и то с убедителна кандидатура".
Коментари