Хиляди българи с увреждания от цялата страна се събират на национален протест на 11 април с искане за справедлива реформа.
Протестът ще се проведе от 11.00 часа пред Министерски съвет и Президентството и е организиран от 18 национално представени организации на хората с увреждания.
Веска Събева, председател на Асоциацията на родителите на деца с епилепсия обясни, че протестиращите имат три основни искания.
„Искаме достъпност, което значи не само архитектурна среда, а достъпност до професионално образование, комуникационни услуги и социални услуги, за да се случи интеграция на хората с увреждания“, каза Събева, цитирана от БГНЕС.
„Второто искане е да се спре нарушаването на правата на хората с увреждания в България. Достатъчно малко и недобре са, за да бъдат отнемани и тези, които ги има“, подчерта тя.
Третото искане е да има съдържателни и модерни реформи, а не механични, просто защото е казано, че трябва да ги има, допълни Събева.
Хората с увреждания настояват да отпаднат формулировките „определяне на работоспособност“ и планираното разделяне на медицинската експертиза.
Основно искане на протеста е предвижданите нормативни промени да не въвеждат медицински стандарти за здравния им статус, които се различават от действащите в държавите в ЕС. Сред исканията на протеста е прецизно разписване на бъдещата нормативна уредба за медицинска експертиза. Хората с увреждания настояват и за яснота какви права ще ползват от решението на ТЕЛК за вида и степента на увреждането и какви права ще следват от оценката на тяхната работоспособност.
Над 6000 души с увреждания от цялата страна ще бъдат утре на пл. „Независимост“. Много от тези хора не са излизали от домовете си, но утре ще излязат, за да защитят правата си, подчерта и Адриана Стоименова - заместник - председател на Националния съвет за интеграция на хората с увреждания към Министерския съвет и изпълнителен директор на Центъра за психологически изследвания.
Коментари