Финансовият сектор планира наемането на най-много нови служители през третото тримесечие


Финансовият сектор планира наемането на най-много нови служители през третото тримесечие
Снимка: iStock/Guliver

2332

Българските работодатели очакват добър климат на наемане на служители през третото тримесечие на 2019 г., като работодателите от сектор „Финанси, застраховане, недвижими имоти и бизнес услуги“ отчитат най-силните перспективи за работа. Това сочи обзорно изследване на ManpowerGroup за заетостта.

След като сезонните колебания бъдат отстранени от данните, нетната прогноза за заетостта от 8% представлява увеличение от един процентен пункт в сравнение с предишното тримесечие и остава сравнително стабилна и на годишна база.

Изследването, което включва 620 работодатели от цяла България, разкрива, че 11% очакват да увеличат нивата на заетост в периода юли-септември, докато 2% предвиждат съкращения. От анкетираните работодатели 85% очакват числеността на служителите да остане без промяна и 2% не са сигурни за намеренията си за наемане през предстоящото тримесечие.

„Въпреки инвестициите, които бяха направени в ключови сектори през изминалите три месеца, българските работодатели вероятно ще продължат да бъдат сдържано оптимистични. Намеренията им за наемане на служители са повлияни най-вече от растящото разминаване между нуждите и изискванията на бизнеса им и липсата на налични умения на пазара. Това, от друга страна, е добра новина, защото принуди много компании да осъзнаят, че едно възможно решение за недостига на таланти е обучението и развитието на специфични умения в самата организация“, коментира Александър Хангимана, управляващ директор, ManpowerGroup Балкани.

Най-силно темпо на наемане на служители през третото тримесечие е отчетено от работодателите във Варна с нетна прогноза за заетостта от +12% - подобрение от четири процентни пункта на тримесечна база. Работодателите в София очакват скромно увеличение на числеността на служителите, като споделят прогноза от +7% - най-ниското ниво за пето поредно тримесечие, докато прогнозата за Бургас и Пловдив е +6%. В същото време работодателите в Русе отчитат най-слабата прогноза за следващото тримесечие - +5%.

През следващите три месеца се очаква нивата на заетост да се подобрят в осем от 10-те индустриални сектора. Най-силен климат на наемане на служители се предвижда в сектор „Финанси, застраховане, недвижими имоти и бизнес услуги“, където нетната прогноза за заетостта е +16% - подобрение от четири процентни пункта на тримесечна и годишна база. Работодателите от сектор „Електричество, газ и вода“ също споделят значителни планове за наемане с прогноза от +11%, а секторите „Транспорт, складове и комуникации“ и „Строителство“ отчитат прогнози от съответно +10% и +9%. Работодателите от сектор „Минно дело“ очакват да намалят заетостта с прогноза от -2%, докато работодателите от сектор „Хотелиерство и ресторантьорство“ предвиждат застинал пазар на труда с прогноза от 0% - най-слабото темпо на наемане на служители от началото на изследването преди осем години.

Работодателите от всички четири според размера си категории планират да увеличат заетостта през третото тримесечие на 2019 г. Работодателите от големите компании (250+ служители) отчитат най-силни намерения за наемане с оптимистична нетна прогноза за заетостта от +20%. Работодателите от малките (10-49 служители) и средно големите (50-249 служители) организации очакват леко увеличение на числеността на служителите с прогноза от +6%, а прогнозата на работодателите от микропредприятията (по-малко от 10 служители) е +1%.

Още от Труд и социална политика


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg

Още по темата


Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.85809
  • GBP
    1
    2.3487
  • JPY
    100
    1.20337
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички