Работодателите бойкотираха тристранния съвет и не отидоха на заседанието миналата седмица. По думите на Божидар Данев, който е изпълнителен председател на БСК, не се е спазило свикването на тристранката да стане с пет дни по-рано, а са били извикани в последния момент.
Пламен Димитров, който е президент на КНСБ, допълни пред bTV, че някои бизнес организации се опитват дa спрат ръста на минималните доходи у нас.
Представителите на работодателските организации коментираха, че се използват за параван и пример за това е, че бележките им по бюджета например никога не са взимани по внимание.
Нито един работодател не ми е казал, че по-високата минимална работна заплата (МРЗ) ще му пречи. Основният проблем на компаниите, за който те искат решение, е липсата на кадри. Виждаме 40 хил. души, които напускат страната и пазара на труда става дефицитен, допълни Димитров.
Минималната заплата у нас се е увеличила с 25% за три години. Това постоянно увеличаване води до дисбаланси в икономиката. Ние развиваме балансирана икономика, която си позволява малко повече, отколкото са възможностите й, посочи Данев.
Димитров пък заяви, че в Европа само в Албания минималната заплата е по-ниска, отколкото в България. В Сърбия и Македония минималната заплата у нас е по-висока отколкото у нас. В много случаи минималната издръжка на живота определя минималната заплата, а средната заплата се определя от икономическите показатели, коментира Димитров.
Коментари