България е последна в ЕС по гъвкавост на работното време


България е последна в ЕС по гъвкавост на работното време
Снимка: Thinkstock/Guliver

5583

Организацията на работното време зависи само от работодателите. Това заявиха Димитър Бранков, зам.-председател на БСК, Гълъб Донев, зам.-министър на труда и социалната политика, и Чавдар Христов, вицепрезидент на КНСБ, пред БТВ.

Ако кодексът на труда бъде променен и се гласува предложеното работно време от пет часа дневно, работодателят трябва да осигури по-свободен достъп на служителите до работното място, за да могат да изработят останалите часове. Целта е да се въведе работно време с променливи граници, като задължителното присъствие да се определя от работодателя, а работникът решава точно в колко часа ще отиде на работа. Това трябва да бъде съгласувано с ръководството на фирмата.

Димитър Бранков е категоричен, че този модел е напълно възможен, като подчерта, че е свързан с културата на работодателите. „България е на последно място в ЕС по разпространение на гъвкавия модел на работа”, коментира още той.

Работодателите могат да се възползват от тази възможност и сега, но трябва да се създаде такава организация, която да осигури свободен достъп на работниците, за да могат да отработят времето, което им остава в 40 часовата работна седмица. В някои международни институции достъпът до работните пространства е свободен 24 часа, което е вид гъвкава форма на работно време. Зависи от служителите как ще употребят това време.

 

Още от Труд и социална политика


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.85809
  • GBP
    1
    2.3487
  • JPY
    100
    1.20337
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички