Бизнесът иска по-облекчени условия за наемане на чужденци на работа. Това заяви председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев пред националното радио.
Най-голям дефицит на кадри има в IT сферата и в машиностроенето, а те могат да бъдат осигурени основно от българската диаспора в чужбина, например Украйна и Молдова. По думите на Велев е малко вероятно бежанците да бъдат интегрирани, тъй като повечето от тях могат да бъдат единствено нискоквалифицирани работници.
Предстои на днешното заседание на Съвета за тристранно сътрудничество да бъде обсъден Законът за трудовата миграция, който урежда този въпрос.
"Поставено е като условие наемането на такива да се извършва при възнаграждение минимум три пъти над средните за страната, с което едва ли не ние признаваме, че нашите работници, служители и високо квалифицираните ни специалисти се трудят три пъти по-неефективно от тези, които ще внесем. Това е един праг, който е безсмислен, който ограничава достъпа, затруднява наемането на такива и обезсмисля нормата. Европейската норма е 1,5 пъти, т.е. ние удвояваме този праг. Не е ясно защо", каза Велев.
По отношение на другите две предложения, които ще разгледа тристранният съвет - за обвързване на майчинските обезщетения през втората година с минималната работна заплата и увеличаването на платения отпуск, Васил Велев заяви, че това е "популизъм".
"Очевидно това предложение е напълно несъстоятелно. То може да се сравнява само с такива предложения, като например да се увеличат 20-те заплати за пенсиониращите се в МВР на 30. Тук имаме прекомерна щедрост на хала, на който се намираме. Същото важи до голяма степен и за другото предложение - за увеличаване на платената отпуска с 25%. Трябва да е ясно, че едно такова решение би довело веднага до намаляване на брутния вътрешен продукт", допълни той.
Коментари